Koç Grubu'ndan Gezi'ye ilk yorum

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, kendileriyle ilişkilendirilen Gezi olaylarıyla ilgili olarak ilk kez yorum yaparak, "Bizi olayların içinde göstermeye çalıştılar" dedi

Koç Grubu'ndan Gezi'ye ilk yorum

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Gezi Parkı olaylarında Koç Grubu'na yöneltilen eleştirilere ilişkin ilk kez konuştu. Koç Grubu olarak hiç istemeden kendilerini olayların ortasında bulduklarını söyleyen Koç, "Gayet insani bir yaklaşım sergilerken hadise başka mecralar tarafından çok çarpıtıldı. Korkunç bir bilgi kirliliği, bir dezenformasyonla sanki teröristlere yataklık ediyormuşuz gibi bir hava estirildi. Biz de bundan müthiş bir üzüntü duyduk" dedi. Türkiye' de istikrarın çok önemli olduğunu ve bunu savunduklarını söyleyen Koç, "İstikrar için kutuplaşmadan endişeliyim. Bertaraf edilmeli" dedi.

Bu sıkıntı sürerken mayıs sonunda ise hiç beklenmedik şekilde Gezi olaylarının patlak verdiğini hatırlatan Koç'un, bu konudaki ilk yorumları şöyle oldu:

"Maalesef Koç Holding olarak hiç istemediğimiz bir şekilde kendimizi olayların ortasında bulduk. Divan Otelimiz, gayet insani bir yaklaşım sergilerken hadise başka mecralar tarafından çok çarpıtıldı. Korkunç bir bilgi kirliliği, bir dezenformasyon ve teröristlere yardım ediyormuşuz gibi bir hava estirildi. Biz de bundan fevkalade üzüntü duyduk."

BAŞBAKAN'LA RANDEVU MESELESİ

Radikal Gazetesi'nden Jale Özgentürk'e konuşan Mustafa Koç, "Gezi sürecinde Başbakan ile görüşme imkânınız oldu mu? Randevu bekliyormuşsunuz gibi iddialar ortaya atıldı?" şeklindeki bir soru üzerine, "Yok olmadı. Zaten kendisi çok yoğundu o dönemde. Kuzey Afrika'ya gitti. Çok sayıda iddia ortaya atıldı." cevabını verdi.

Koç, "Olaylar çok insaniydi ama açıklama çok sonra geldi. Neden sizin ağzınızdan olmadı?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

Olaylar çok tazeydi ve bence bizim o aralar sessizliğimizi korumamız çok yerinde oldu. Sosyal medyanın hem çok iyi tarafları var ama diğer taraftan hadise başka yerlere saptırılabiliyor. Ben kendi ağzımdan fabrikaları kapatacağımızı iddia eden bir haber okudum. Büyük oyunlar oynandığı, bizim de sanki bu oyunların bir parçası olduğumuz vb. iddialar ortaya atılıyor. İç huzurun, ekonomik ve sosyal istikrarın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu, her fırsatta vurguluyoruz. Hal böyleyken Türkiye'de istikrarı bozacak herhangi bir hareketin içinde topluluğumuzun yakıştırılmasına müsaade etmeyiz.

Taksim'deki olaylarda araçların yakılması etrafa zarar verilmesinin şiddet olup olmadığını soran Özgentürk'e Koç şöyle cevap verdi:  Siz oraya gelen insanları gördünüz mü? Sizin benim gibi insanlar. Ellerinde molotofkokteyli olanlardan bahsetmiyorum. Ama hepsinin aynı kefeye konmasını ben kabul etmiyorum. Kusura bakmayın. 70 yaşındaki teyze de gördüm ben, 18 yaşında çocuk da. Bunlar mı ülkeye zarar verecek. Bundan vazife çıkartan insanlar tabii ki olmuştur. Biz şeylerde aynı yere varamayacağız.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 12:30
banner53
YORUM EKLE

banner39