banner15

Kocaeli Üniversitesi'nde gerginlik; 16 gözaltı

Kocaeli'de nevruz sebebiyle toplanan öğrencilerle güvenlik görevlileri ve polisler arasında çıkan gerginlikte 16 kişi gözaltına alındı

Kocaeli Üniversitesi'nde gerginlik; 16 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kocaeli Üniversitesinde nevruz kutlaması yapmak isteyen gruba polis ve özel güvenlik görevlileri müdahale etti, 16 kişi gözaltına alındı.

Umuttepe yerleşkesinde bir grup, nevruz kutlaması için üniversitenin sosyal tesisleri önünde toplanarak Kürtçe şarkı söyleyip slogan attı.

Güvenlik Şube Müdürü Güner Yılmaz'ın ''Burada örgüt propagandası yapıyorsunuz'' demesi üzerine gruptan bir kişi ''Şarkılarımızı söylüyoruz'' şeklinde karşılık verdi. Yılmaz ise ''Şarkılarınızı Kürdistanla ilgili söyleyemezsiniz, burası Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır. Burada şimdi size müdahale edeceğiz, buradan dağılmanızı istiyorum. Bu bir ikazdır.'' dedi.

Polis, ikaza rağmen slogan atmayı sürdüren gruba cop ve kalkanlarla müdahale etti. Çıkan arbedede 9 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler, Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Daha sonra İletişim Fakültesi önünde toplan grup ise gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.

Burada basın açıklaması okunmasının ardından slogan atarak yürümek isteyen gruba özel güvenlik görevlileriyle polis müdahale etti. Yerleşkede bir süre yaşanan kovalamacanın ardından 7 kişi daha gözaltına alındı.

Öte yandan, yaşanan arbedenin ardından gözaltına alındığı sırada fenalaşan, astım hastası olduğunu belirtilen Emre K, polis otomobiliyle hastaneye kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48