banner15

Kolombiyalı paralı askerler de Yemen'de

Yemen'de Husiler'e karşı oluşturulan ittifakın Amerika'dan paralı askerler getirmeye etmeye başladığı belirtiliyor. Getirilen askerlerin Kolombiyalı eski askerler ile Black Water şirketinin çalışanlarından oluştuğu ifade ediliyor

Kolombiyalı paralı askerler de Yemen'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de Husilere karşı Hadi yönetimine destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon gücünün Amerika kıtasından paralı asker ithal etmeye başladığı belirtiliyor.

Kolombiya'da yayın yapan El Tiempo Gazetesi'nde yer alan haberlere göre, eski askerlerden oluşan yaklaşık 800 kişilik bir askeri güç paralı asker olarak Yemen'de görev yapmaya başladı. Gazeteye göre ekim ayının başlarında Yemen'in Aden şehrine ulaşan askeri birlikler burada Suudi Arabistan ordusuna ait üniformalarla göreve başladı.

Kolombiya basınında yer alan haberlere göre askerlerin başında emekli bir general bulunuyor. Emekli general, askeri birliklerin Yemen'e gönderilmesinin devlet politikasıyla ilgili bir durum olmadığını söyledi.

Haberlere göre, Yemen'deki operasyonlara katılan bu askerlere aylık maaş ve ekstra ödemeler yapılacak. Bunun yanında hayatta kalanlara BAE'de vatandaşlık hakkı veriliyor.

BAE'li yetkililer Kolombiyalı askerlerin tercih edilmesinin nedenini, ucuz maaş ve FARC ile yıllarca süren mücadelede elde edilen tercübe olarak gösteriyor.

BLACKWATER DA BÖLGEDE

İddialara göre, Yemen'deki paralı askerlere ABD'nin Irak işgalinde kullandığı ve adı birçok katliamla anılan Black Water şirketine ait paralı askerler de katılıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 12:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35