Komisyon'da bütçe görüşmeleri başladı

İçişleri Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinin görüşülmesine İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın sunumuyla başlandı

Komisyon'da bütçe görüşmeleri başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinin görüşülmesine başlandı. 

Komisyon'un 2015 yılı bütçesi üzerindeki çalışmaları sürüyor. Bugünkü ilk oturumda İçişleri Bakanlığı,  Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bütçeleri ele alınıyor. 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, sunuşuna başlamadan önce Komisyon üyeleriyle tokalaştı. 

Ala'nın bütçe sunuşuna başlamadan önce grupların temsilcileri söz aldı. 

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, çözüm süreci ile ilgili verileri istedi. Kaplan, çatışmasızlık sürecinin verilerini göremediklerini belirten Kaplan, "Bize çözüm sürecinin getirdiği çatışmasızlık ortamının pozitif yansımalarını bize sunma imkanınız var mı? Bu konuda bir çalışmanız var mı?" diye sordu. 

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, usul konusunda söz alarak, sordukları sorulara sağlıklı yanıtlar almalarının önemli olduğunu ifade ederek, ayrıca yazacakları muhalefet şerhi için de sordukları sorulara yanıt almaları gerektiğini kaydetti. 2015 yılı bütçe görüşmelerin yarısını geçtiklerini hatırlatan Türeli, "Böyle bir sistem geliştirelim. Soruları hızlı şekilde istiyoruz. Başkanlık Divanı olarak şu ana kadar yaptığımız görüşmelerde sorduğumuz sorulara yanıtlar bir ön önce elimize gelsin" dedi. 

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise Bakan Ala'nın "alan hakimiyetini kaybettik" şeklinde ifadelerinin basına yansıdığını söyledi. Ala'nın "yalanlandı, neden tekrarlıyorsunuz?" demesi üzerine Günal, "Bir daha cevap verin. Tahammülsüzlüğünüzü anlayamadım. Kaplan, rakam istiyor bir şey demiyorsunuz.  Süreç ile ilgili açıklamalarınızı sizin ağzınızdan duymak istiyoruz. Sürecin neresindesiniz, nasıl görüyorsunuz, seçimle ilgili ne düşünüyorsunuz? Konuşmanızda dile getirmenizi istiyorum" diye konuştu. 

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin ise Ala'nın Bingöl'deki saldırı ile ilgili açıklamalarına işaret ederek, "doyurucu" açıklama yapılmasını istedi. Keskin, Ala'ya, "terör örgütleri Türkiye'de çok ciddi yeni örgütlenme boyutuna mı kavuştu,  açıklık getirirseniz memnun oluruz" dedi. 

Komisyon Başkanı Recai Berber, bakanlıklardan görüşmelerde sorulan sorulara yanıtları talep edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Ala, bakanlık bütçesiyle ilgili sunuşuna başladı.  Komisyonda bütçe görüşmeleri başladı

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 12:43
banner53
YORUM EKLE

banner39