banner15

Kömürden tektaş yaptılar

Zonguldak'ta yerin metrelerce altındaki gezisinden yanında getirdiği kömür parçasını mücevher ustalarıyla buluşturan iş adamı, kömürden tektaş yüzük yaptırdı. 1 karatlık olarak hazırlanan yüzüğü Zonguldak'ın Kalbi adı verildi.

Kömürden tektaş yaptılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zonguldak'ta bir vatandaş, taşkömürünün önemine dikkati çekmek ve taşkömürünün yan sanayi kollarında değerlendirilmesine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla kömürden "Zonguldak'ın kalbi" adını verdiği tektaş yüzük yaptırdı.

Elektrik Mühendisi Deniz Yavuzyılmaz, kentteki Madenci Anıtı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, taş kömürünün Zonguldaklılar için ekmek kapısı olduğunu, ülke için de stratejik ve ekonomik değer taşıdığını söyledi.

Madenlerin, taş kömürünün yan sanayisinin geliştirilmesini, Ar-Ge laboratuvarlarının yeniden canlandırılmasını istediklerini belirten Yavuzyılmaz, şöyle devam etti:
"Bir Zonguldaklı olarak, 'Taş kömüründen ne yapılabilir?'diye düşündük. 'Kömürü pırlanta, altın, elmas gibi en ince şekilde işleyerek tek taş yüzük yapabilir miyiz?' dedik. Bir seçim çalışması sırasında Kozlu ilçesinde bir maden ocağına inerek sabaha kadar çalışmıştık. Orada çıkardığımız taş kömürü kütlelerinden birini İstanbul'da kuyumcuların sanat ürettiği yerlerde nasıl tektaş yüzüğe dönüştürebilir diye bir çaba harcadık."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 19:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48