Konsoloslukları alarma geçiren 'Gezenler' yakalandı

Kurban Bayramı öncesi güvenlik tehdidi dolayısıyla kapatılan konsolosluklar ile ilgili yapılan operasyonda saldırı tehdidi yapan "Gezenler" grubu yakalandı

Konsoloslukları alarma geçiren 'Gezenler' yakalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Emniyet İstihbarat ve MİT 8 Eylül 2016 tarihinde DAEŞ'in Kurban Bayramı'nda İngiltere ve Almaya büyükelçiliklerine eylem yapacağı yönünde bir rapor hazırladı.

Ankara polisi istihbarat notları çerçevesinde uzun süredir teknik ve fiziki takip yaptığı ve örgüt içerisinde "Gezenler Grubu" olarak bilinen şüphelilere yönelik operasyon düzenledi.

Çubuk ve Samanpazarı ekiplerinin oluşturduğu Gezenler grubundan, örgüte eleman temin eden ve çatışma bölgeleriyle irtibatlı olan 21 kişi gözaltına alındı. Yakalanan en önemli isim A.A. oldu. Örgütün avukatlığını yapan A.A.nın bayramda planlanan eylemin arayışı içinde olduğu belirlendi.

Gezenler'in başı olan M.G.'in yardımcısı konumundaki A.A. çatışma bölgelerine geçişlerin yanı sıra bölgeyle irtibatı sağlamakla görevliydi.

Edinilen bilgide, Almanya ve İngiltere temsilciliklerindeki güvenlik tehdidinin ortadan kalktığı ve yarından itibaren faaliyetlerine devam edebilecekleri ortamın sağlandığı belirtildi.

Öte yandan İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Twitter hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulundu. Türk güvenlik yetkililerinin bu konuda, her zamanki gibi kendilerine mükemmel destek sağladığını belirten Moore, "Türk yetkililer tehdide karşı uygun tedbirleri alıyor.
Onlara çok güveniyoruz. Gösterdikleri çabalar için teşekkür ederim ama böyle bir durumda büyükelçiliği kapatmak makul bir tedbir" ifadelerini kullandı..

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 08:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35