Köprü ve otoyollar yabancı araçlara bedava!

Yabancı araçlardan köprü ve otoyollardan geçiş ile ilgili mevzuat olmasına rağmen ücret alınmaması ve trafik cezalarının tahsil edilememesi tartışmalara sebep oluyor

Köprü ve otoyollar yabancı araçlara bedava!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HGS kaynaklı yüksek para cezaları tartışılırken mevzuat olmasına karşın ülkemize gelen yabancı plakalı araçlar köprü ve otoyolları bedava kullanıyor, trafik ihlallerinde ise hiçbir ceza ödemiyor.

Haberturk'ten Güntay Şimşek'in haberine göre Türkiye'ye gelen yabancı plakalı araçlar, otorite boşluğu sebebiyle otoyol ve köprüleri bedava kullanıyor, trafik ihlallerinde de hiçbir ceza ödemiyorlar. Türk vatandaşlarının, sistem hataları sebebiyle, otoyol ve köprü geçişlerinde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kaynaklı yüksek rakamlı cezaları öderken otorite boşluğu nedeniyle yabancılara yönelik hiçbir yaptırım olmaması tartışmalara neden oluyor.

Türkiye’nin otoyol ve köprülerini kaçak şekilde kullanan, ülkemiz trafik kurallarını ihlal cezaları bile tahsil edilemeyen yabancı plakalı araçlar, ülkemize giriş ve çıkışlarda herhangi bir kontrol ve tahsilat sistemi olmaması sebebiyle yıllardan beri otoyol ve köprüleri ücret ödemeksizin kullanabiliyor. Türkiye ekonomisi açısından büyük kayıp anlamına gelen bu durum için henüz bir önlem de alınabilmiş değil.

Gazete haberinde konunun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerine de iletildiği ancak henüz bir cevap alınamadığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 09:51
banner53
YORUM EKLE

banner39