Kopya sanıklarına 9.5 yıl hapis istemi

ÖSYM sınavlarında kopya çekmeyi sağladıkları iddiasıyla 30 sanığın yargılandığı davada savcı esas hakkındaki görüşünü açıkladı.

Güncel 14.04.2011, 15:50 14.04.2011, 15:50
Kopya sanıklarına 9.5 yıl hapis istemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Suç örgütü kurarak, önceden anlaştıkları kişilerin ÖSYM sınavlarında kopya çekmelerini sağladıkları" iddiasıyla haklarında dava açılan bir kısmı üniversite görevlisi 30 sanığın yargılandığı davada, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. 

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada savcı, Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi sanık Oruç Ali Uğur, Elazığ Fırat Üniversitesi Sivrice Meslek Yüksek Okulunda öğretim elemanı olarak görev yapan Zülfü Biçer ile sanıklar Özgür Fidan ve Soner Gökgül tarafından suç örgütü kurulduğunu ileri sürdü. 

Savcı, sanık Oruç Ali Uğur'un, "suç işlemek için örgüt kurmak ve zincirleme biçimde rüşvet almak suçuna dönüşen görevi kötüye kullanmak suçlarını işlediğinin sabit olduğunu" iddia ederek, Oruç'un 2 yıl 7 ay 15 günden 9 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 

Zülfü Biçer, Özgür Fidan ve Soner Gökgül'ün "suç işlemek için örgüt kurmak ve rüşvet almak suçundan dönüşen görevi kötüye kullanma suçuna azmettirmek" suçlamalarıyla aynı cezaya çarptırılmalarını talep eden savcı, sanıklardan Mehmet İnan, Osman Coşkun, Fatih Dinç, Hakan Aksoy, Emrah Babayiğit, Abdülkadir Şahin, Hakan Çevrim, Abdülkadir Dilber, Osman Akhan, Fatih Mehmet Sürmeli, Ahmet Dolmacı, Musa Yılmaz, Gökay Dağlı, Mehmet Hakan Çolpan ve Şükrü Bingöl'ün çeşitli cezalara mahkum edilmesini istedi. 

Savcı, Sefa Gökhan Polat, Bora Vidinlioğlu, Ziya Bozoğlu, Mustafa Dolmacı, Salih Kaşhan, Ersan Tolukan, Özgür Karataş, Ahmet Yığmatepe, Çağrı Parmaksız, Vacip Sağman ve Yavuzalp Solak hakkında ise beraat talebinde bulundu. 

Duruşma, sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilerek, ertelendi. 

İddianamede, 30 sanığın, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek, rüşvet almak ve vermek, rüşvet alma ve vermeye yardım etmek" gibi gerekçelerle cezalandırılmaları isteniyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?