banner39

Korgeneral Aksakallı Darbe Komisyonu'na gelemedi

Korgeneral Aksakallı Suriye'de olduğu gerekçesiyle komisyona gelemeyeceğini belirtti

Güncel 15.11.2016, 08:19 15.11.2016, 12:12
Korgeneral Aksakallı Darbe Komisyonu'na gelemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun dinlemek istediği Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Başkanlık Divanı'na "Suriye'de olduğu için bu hafta gelemeyeceği" bilgisini verdi.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, komisyon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe girişimini haber aldığını söylediği eniştesi Ziya Ülgen’i ise "Tankları görmekten başka bir bilgisi olmadığı" gerekçesini aktarmasıyla dinlemekten vazgeçti

Bir aylık çalışmasını tamamlayan darbe komisyonu, 30’un üzerinde ismi dinledi. Davetlilerin çoğu soru ve cevaplarla birlikte üç saati aşan sunumlar yaptı. Komisyonun, anayasa ve TBMM İçtüzük uyarınca 3 aylık sürede çalışmalarını tamamlaması gerekiyor.

Dinlenmek istenilen kişiler arasından yer alan eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’den olumsuz cevap alınırken, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt da hastanede yattığı için komisyona gelemedi.

Komisyon, son anda bir değişiklik olmadığı takdirde bugün gazeteci Hande Fırat, YÖK üyesi Abdullah Çavuşoğlu, gazi albaylar Mahmut Pınarbaşı ve Davut Ala, perşembe günü de eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, emekli Tümgeneral eski Bursa Bölge Jandarma Komutanı Seyfullah Saldık’ı dinlemeyi planlıyor.

Komisyon, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, koruma astsubayı Ömer Halisdemir’le birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı darbecilerden kurtarmakta büyük rol oynayan Korgeneral Zekai Aksakallı’yı da bu hafta dinlemeyi planlıyordu. Aksakallı, girişim sırasında "Eşkıyalar başarılı olamayacaklar" sözleri ve darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürülme talimatını vermesiyle dikkatleri çekmişti. Suriye’deki operasyonu yöneten Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Aksakallı, komisyonun perşembe günü kendisini dinleme isteğine "Suriye’de olduğundan bu hafta için gelemeyeceği" bilgisini ulaştırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?