banner15

Korgeneral Zekai Aksallı Cerablus'ta

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, IŞİD'ten geri alınan Cerablus'a gitti.

Korgeneral Zekai Aksallı Cerablus'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, IŞİD'ten geri alınan Cerablus'a gitti.

IŞİD'in elinde bulunan Cerablus'a dün sabaha karşı topçu atışı ve hava bombardımanı ile başlayan Fırat Kalkanı harekatında, öğleye doğru da sınırı geçen tank birliklerinin korumasında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri kente girmiş ve akşam saatlerinde kentin tüm kontrolünü ele geçirmişti.

Cerablus ve çevresinde harekat devam ederken, Karkamış'ta konuşlu birliklerden bu sabah saat 09.30'da, 10 tank daha sınırı geçerek Suriye topraklarında ilerledi. Tanklarla birlikte iş makinelerinin de Cerablus yönüne ilerlediği görüldü.

ORGENERAL ZEKAİ AKSAKALLI KİMDİR?

Zekai Aksakallı, 2013 yılından bu yana Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yapıyor. 15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası koruma astsubayı Ömer Halisdemir ile birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığını darbecilerden kurtarmakta büyük rol oynamıştı.

2009 yılında gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrası Tank Kurmay Albay Komutanlığı görevinden tuğgeneralliğe terfi eden Aksakallı, 2013 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevliyken Yüksek Askeri Şura kararları sonrası 1. Özel Kuvvet Komutanı olduğu sırada tümgeneralliğe terfi etmişti. 28 Temmuz 2016 tarihli YAŞ toplantısında korgeneralliğe terfi etmişti.

Darbe günü Aksakallı'nın darbe gecesi yaşadığı olaylar kayıtlara şöyle geçmişti.

"Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, 2016 askeri darbe girişiminden kısa bir süre önce gazi orduevinden eşiyle ve korumasıyla çıkıyor iki araçla sıkıştırılıp ele geçirilmeye çalışılıyor. Mücadele ederek kurtuluyor ve eşi o sırada kolundan yaralanıyor. Bu arada Özel Kuvvetler Komutanlığı içeriden ele geçirilmeye çalışılıyor. Tümgeneral Zekai Aksakallı, darbeci Tuğgeneral Semih Terzi, koruma astsubay Ömer Halisdemir emir vererek, karargâha girmeden öldürmesini söylüyor.

Darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'i alnından vuran koruma astsubayı ile arasındaki konuşmayı şu şekilde anlatmıştı:

"Başçavuş Ömer Halisdemir'i aradım, Ömer benim koruma astsubayımdır. Ömer'e, 'Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Ömer; Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et ” dedi. Tümgeneral Zekai Aksakallı koruma astsubayı Ömer Başçavuş ise; "Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin." sözleriyle yanıt verdi. 15 Temmuz sabahı, darbeci Tuğgeneral Semih Terzi helikopter pistinden karargaha yürüyordu. 10 kişilik koruma ekibi etrafındaydı. Tam karargah binasının girişinde ÖKK Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir gizlendiği yerden ateş etti ve darbeci Semih Terzi'yi alnından vurdu. Ömer Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek, 30 kurşunla şehit edildi.

Ömer Halisdemir'in şehit edilmesinden hemen sonra, Özel Kuvvetler Komutanlığı|Özel Kuvvetler komutanı korumalarını çağırıyor. Araçlarla yanına ulaşmaya çalışan ekibe kobra ile havadan saldırıyorlar. Korumalar yaralanıyor. Bir koruma astsubayının ayakları bu saldırı sonucunda kopuyor, Komutan yanına alabileceği yakın arkadaşları arıyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı bütün birimleri Türkiye, Suriye ve Irak'ta bulunduğundan Ankara'da çok az Sayıda bir personel bulunuyor. Astsubayların yanında yalnızca beylik tabancaları var yakın gördükleri birimlerden keleş ve tüfek alıyorlar. Karargâhı almak için modern silahları olan cuntacılara saldırıyorlar. Yaralı veriyorlar ve Özel Kuvvetler Komutanlığı geri alıp cuntacıları yakalıyorlar."

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 14:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35