banner15

'Korkulacak bir şey yok'

Uzmanlar Marmara'da dün akşam 20:49'da meydana gelen depremi yorumladı

'Korkulacak bir şey yok'

Marmara Denizi'nde Silivri ile Bandırma arasında İstanbul'a 60 kilometre uzaklıkta dün 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin verdiği bilgiye göre, saat 20.49'daki deprem Marmara Denizi çevresindeki illerde hissedildi. Yerin 7.7 kilometre altında meydana gelen orta şiddetteki depremin ardından İstanbullular, beklenen büyük Marmara depremini akıllara getirdi.

Ancak uzmanlar korkulacak bir durum olmadığını açıklayınca vatandaşlar rahat bir nefes aldı. Bu depremin ardından aynı yerde 21.24 2.5 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Bu arada Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, dün akşam 18.21'de Akdeniz'de de 5.0 büyüklüğünde bir sarsıntı olduğunu bildirdi. Marmara'da en son 31 ay önce 12 Mart 2008'de Çınarcık'ta 4.8'lik bir deprem olmuştu.

"İki ayda bir oluyor"

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, "Bu bölgede iki ayda bir bu tür depremler oluyor. Bu normal. Sismoloji bilimi ve teknoloji henüz depremin ne zaman olacağını ve hangisinin öncü olduğunu tespit edemedi. Ama burası deprem bölgesi. Bu bölgede yaşayan herkes depremle yaşamayı öğrenmeli. Ama daha önce de belirttiğim gibi maalesef teknoloji henüz depremin şiddeti ve zamanını belirtme konusunda hala yetersiz. Bunun için tedbirlerimizi de almak zorundayız."

Korkulacak bir durum yok

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara: "Bu depremler sık sık Marmara da olan depremler. Bu büyüklükte her zaman olur. Olmaya da devam edecek. Bu küçük dpremler için bir öncü deprem demek çok kolay bir olay değil. Bunu telaffuz ettiğiniz zaman bundan sonraki depremin de ne zaman olacağını söyelemek zorunda kalırsınız. Ancak böyle bir durum şimdilik söz konusu değil. Bu depremler ile ilgili insanlarımızın sorduğu 'Büyük bir depremi tetikler mi?' sorusu da çok yanlış. Böyle bir kavram yok aslında. Herhangi bir tetikleme olmaz. Bir tetikleme ancak çok çok büyük depremlerden sonra görülebilecek bir olaydır. Korkacak bir durum yok"

Öncü olduğu söylenemez

Prof. Doktor Okan Tüysüz: Marmara Denizi'nde aktif bir fay hattında meydana gelen bu depremin öncü bir deprem olduğunu söylemek imkansız. Ancak yine de İstanbul'da büyük bir deprem beklendiğini de söylemek lazım.

Bu tür depremler normal

Prof. Dr. Ahmet Ercan: 3 Ekim 2010, 20.49'da Marmara Denizinin kuzeyinde 4,4 büyüklüğünde, küçük boyutta, bir deprem oldu. Depremin yeri Silivri Koyunda Kuzey Anadolu Kırığı ile Mudanya- Çorlu- Edirne kırıklarının kesim yerinde 7,7 km derinlikteki granit katmanı içinde oldu. Bu deprem ocağı ileride 7,0 ile 7,2 büyüklüğü arasında deprem beklediğim yer ile aşağı yukarı çakışmaktadır.
Beklenen Silivri-Marmara Ereğlisi büyük depreminin olası ocağı tam bu konumda olacaktır. Bu deprem bu bölgenin gerilmekte olduğunu göstermektedir. Depremin öncü olduğu kanısında değilim. Deprem jeofizik mühendislerinin gelecek depremi anlamsı bakımından çok önemlidir.
Kuzey Marmara'da ana deprem oluncaya dek M=4,0 ile 5,7'e varan gerginlik boşalmalarını göreceğiz. Bugün olan deprem onlardan bir tanesidir.

Büyük depremi oluşturacak gerginliğin henüz birikmediği kanısındayım. Büyük deprem oluncaya kadar bu tür depremler yaşanacak

Kaynak: Vatan

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 09:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48