banner39

banner35

Korona aşısında dikkat çeken detay! Sorumluluk almak istemediler

Pfizer/BioNTech ile Türkiye aşı konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma ile ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı.

Güncel 25.12.2020, 10:55 28.12.2020, 13:38
Korona aşısında dikkat çeken detay! Sorumluluk almak istemediler

Korona aşısı üzerindeki tartışmalar devam ederken, Pfizer/BioNTech ile Türkiye arasında yapılan anlaşmada ilginç bir madde dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Koca, BioNTech ve Pfizer'ın sözleşmeye "aşının üretimiyle ilgili sorumluluk taşımadıklarına" dair bir madde koydurmak istediğini söyledi.

Aşı şirketi sorumluluk almak istemedi

Bakan Koca, bu maddeyle ilgili tartışmaları kıs şu şekilde konuştu: 

"En son Uğur hocayla 5-6 kez görüştüğümü söyleyebilirim. Uğur hocayla bu sorunu kısmen aştığımızı söyleyebilirim. Sözleşmenin miktarıyla, üretimiyle ilgili bir sorun olduğunda sorumluluk taşıyabileceklerini belirten bir maddeyi koymaya karşılıklı razı olduk. Yani sözleşme miktarından daha fazla bir sorumluluk taşımama noktasında ısrarlı olduklarını, bunu aşmamızın mümkün olmadığını ifade ettiler. Biz de sözleşmenin miktarınca sorumluluk alınabileceğini belirterek bu aşıyı yapabileceğimizi konuşmuş olduk."

Brezilya Devlet Başkanı uyardı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, daha önce yaptığı açıklama yeni tip koronavirüs aşısına güvensizliğini dile getirdi. Bolsonaro "Burada bir şeyin iyi anlaşılması gerekiyor. Pfizer, anlaşmasında çok açık. 'Biz (Pfizer), herhangi bir yan etkinin sorumluluğunu almıyoruz.' Eğer bir timsaha dönüşürsen, bu senin problemin. Eğer bir Superman'e dönüşürsen, eğer bir kadında sakal uzarsa veya bir erkek ince konuşmaya başlarsa onlarla bir ilgisi yok. Daha kötüsü insanların bağışıklık sistemlerini değiştiriyor." şeklinde konuştu.

Aşının mucidi kendi aşı olmuyor

Öte yandan aşırnın mucidi olduğu belirtilen Prof.Uğur Şahin, kendi buldukları aşıyı yaptırmayacağını açıkladı. Yabancı bir televizyon kanalı, Şahin'e 'neden aşı yaptırmayacağıı' sordu. Bu soru üzerine Şahin, Alman yasalarının şirtket çalışarının denek olarak kullanılmasını yasakladığını söyledi. Bu cevap da aşının en iyi ihtimalle deneme aşamasında olduğunu gösteriyor.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?