banner39

Koronavirüs tatili biten TBMM ağır gündemle bugün çalışmalara başlıyor

MHP Umumî Yöneticisi Devlet Bahçeli’nin teklifleri arasında bulunan ‘milletvekili aktarımını engelleme’ çalışmalarında ise formüller tartışılıyor

Güncel 02.06.2020, 10:18 02.06.2020, 13:10
Koronavirüs tatili biten TBMM ağır gündemle bugün çalışmalara başlıyor

TBMM salı günü ağır gündemle yine çalışmalara başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin armonisi için yeni düzenlemeler planlanıyor. Bunların arasında, içtüzüğe ‘başkanlık’ rötuşu, encümenlere yasa yapma salahiyeti, vekillere mecburî bağımsızlık ve aktarımlara Avrupa modeli incelemesi de var.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine nazaran, TBMM’nin koronavirüs salgını nedeniyle ara verdiği çalışmalar, siyasi tartışmalarla başlayacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi koordinasyon çalışmaları ile milletvekilleri aktarımına ait yasal düzenlemeler, tartışmaların odağını oluşturacak. Komitelere yasa yapma salahiyeti, vekillere farz bağımsızlık üzere mevzular tartışılıyor.

Yeni içtüzük değişikliği gündemde

Edinilen malumata nazaran, TBMM açılmadan çalışmalarına başlanan düzenlemelerden birini, İçtüzük değişikliği oluşturuyor. TBMM Başkanlığı, yasama mütehassısları ve Meclis bürokratlarına yeni sisteme iyi çalışma kuralları oluşturmak için bir çalışma yaptırdı. Yapılan çalışmanın önümüzdeki günlerde partilere sunulacağı ve tartışmaya açılacağı öğrenildi.

Vekil aktarımlarında Avrupa sistemleri inceleniyor

MHP Umumî Yöneticisi Devlet Bahçeli’nin teklifleri arasında bulunan ‘milletvekili aktarımını engelleme’ çalışmalarında ise formüller tartışılıyor. Çalışmalar sırasında münhasıran Avrupa memleketlerindeki pratiklere bakıldığı ve bu pratiklerle ilgili alternatiflerin çıkartıldığı öğrenildi. Batı memleketlerine ait birtakım örneklerde, seçimden sonra parti kümelerinin oluşması için milletvekillerine bir kaç aylık bir mühlet veriliyor. O mühlet içinde milletvekilleri hangi parti öbeğine katılacağına karar veriyor. Kümeler oluştuktan sonra da bir daha yeni öbekler kurulamıyor. Tartışılan örnekler arasında şunlar bulunuyor:

1-Seçimlerden sonra öbeklerin oluşması için müddet verilecek. Bu müddet içinde kurulan öbekler seçime kadar gidecek. Yeni küme kurulamayacak.

2-Milletvekilleri partisinden istifa edip bağımsız kaldıktan sonra yalnızca bir defa parti değiştirme hakkı verilecek. Parti değiştirdikten sonra tekrar istifa ederse, bağımsız olarak yoluna devam edecek.

3-Bir parti, seçimlere en az 6 ay varken küme kurarsa seçime katılabilecek.

Yeni yasa sorun yaratabilir

Olasılıkların araştırıldığı çalışma AK Parti’de sürerken, kimi milletvekillerinin bu çalışmanın sorun yaratacağına ait görüşlerini parti idaresine ilettiği öğrenildi. Anayasayla teminat altına alınmış kimi hakların, yasal düzenlemeyle engellenmesinin yanlışsız olmadığı, bu çeşit yasal düzenlemenin daha çok engellenen bireylerin işine yaradığı biçimindeki görüşler iletildiği belirtildi.

Kaynak: mmentalhearst

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?