banner39

'Korsan'a yeni önlemler geliyor

Kültür Bakanlığı telif konusundaki hak ihlalleri ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı

Güncel 19.06.2016, 11:30 19.06.2016, 11:30
'Korsan'a yeni önlemler geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, kültür hayatını sekteye uğratan kitap, sinema ve müzik eserlerindeki "korsan" faaliyetleri önlemek için yeni tedbirler alınacak.

Bakanlık yetkilerinden alınan bilgiye göre, sanatçıların telif hakkı konusundaki sorunlarını dinleyen Bakanlık, hak ihlalleriyle etkin mücadele için çalışmalarını hızlandırdı. Bu çerçevede, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda istenen değişiklikler ve yapılması öngörülenlerle ilgili ihtiyaç analizi raporu hazırladı.

Telif Hakları Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışma, söz konusu kanunun değişmesi gerektiğini savunan ilgili kuruluşlar, hak sahiplerini temsil eden meslek birlikleri, kullanıcılar, kolluk kuvvetleri, yargı mensupları ve akademisyenlerin görüşlerine başvurularak, ulusal ve uluslararası kriterler göz önünde bulundurularak hazırlandı.

Rapor doğrultusunda yapılacak çalışmayla Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda değişikliğe gidilerek, AB müktesebatı ve uluslararası sözleşmelerle tam uyumunun sağlanması, sanal veya dijital ortamlarda yaşanan telif hakkı ihlalleriyle mücadelede etkinliğin artırılması, toplu hak yönetim sisteminin daha işlevsel ve güçlü hale getirilmesi, lisanslama sistemi başta olmak üzere uygulamada yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

"SEKTÖREL TEMAS GRUPLARI" KURULDU

Bakanlık senarist, yönetmen, besteci, söz yazarı, ressam, yazar, oyuncu, şarkıcı, yapımcı ve yayıncıların telif haklarının en etkili şekilde korunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek. Bu çerçevede akademisyenlerin, yargı mensuplarının ve kolluk birimlerinin yanı sıra müzik, sinema, ilim-edebiyat, güzel sanatlar ve radyo-TV yayıncılığı alanlarındaki meslek birlikleri ve temsilcilerinden oluşan "sektörel temas grupları" kuruldu.

Çalışmalar tamamlandığında yasa taslağı, ilgili meslek birliklerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerine, ardından da son hali verilerek Bakanlar Kuruluna sunulacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?