banner15

Koşaner'in itiraflarına tepkiler

Emekli Org. Koşaner'in sarsıntı yaratan itiraflarını değerlendiren uzmanlar "Bizim bildiğimiz gerçekleri, vatandaşlar komutanın ağzından duydu" dedi.

Koşaner'in itiraflarına tepkiler

Emekli Org. Koşaner'in sarsıntı yaratan itiraflarını değerlendiren uzmanlar "Bizim bildiğimiz gerçekleri, vatandaşlar komutanın ağzından duydu" dedi. 

"Bu TSK'nin iflası" diyen uzmanlar ordunun yenilenmesi gerektiğini savunarak orduya karşı asimetrik savaş yürütüldüğü iddiasının çöktüğünü söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki itiraflar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadeleyle geçen 30 yıllık süreçteki hatalarını gözler önüne serdi. dailymotion.com adlı internet sitesinde yayınlanan videoda, Koşaner'in olduğu iddia edilen ses kaydınıdeğerlendiren uzmanlar "Bu TSK'nın iflasıdır" yorumu yaparak ordunun artık çağın gereklerine ayak uyduramadığı ve yenilenmesi gerektiğini savundu. Uzmanlar, medyanın bildiği gerçekleri bir komutanın ağzından vatandaşların da duyduğunu kaydettiler.

Bizim bildiğimizi halk da öğrendi

Alper Görmüş (Gazeteci): Bu ses kaydı, zaten bilinen gerçekleri ortaya koyuyor. Bizim bildiğimiz gerçekleri, vatandaş da öğrenmiş oldu. Şimdiye kadar, TSK'nın toplumun kirinden, pasından arınmış bambaşka bir kategori oluşturduğuna dair bir söylem vardı. Bu ordunun siyasete müdahalesinin manevi zeminini oluşturdu. Çünkü siviller vatanı satabilirler,  müdahale edilmeliler anlaşıyı vardı. Aslında ordunun da zannettiğimiz kadar işini ciddi yapmadığını ortaya koydu.

Bu bir iflas durumudur

 Prof. Dr. Ömer Çaha: Koşaner'in konuşması çok büyük skandal. Konuşmalar gösterdi ki, TSK'daki skandallar en tepe noktasında biliniyordu. Ve bunlara bir müdahalede bulunulmamış. Burada bir suç durumu söz konusu. TSK komuta kademesi meseleyi bildiği halde örtbas ediyor görüşü var. Bir iflas durumudur. Bu konuşmayı büyük bir skandal olarak görüyorum.

Şehitler üzerinden siyaset yaptılar

Faik Tarımcıoğlu (Emekli askeri hakim ve eski milletvekili): TSK, komuta kademesinde bir acı itiraf yaptı. Anlatılan bu gerçekler, yaşadığımız olaylarla birebir örtüşüyor. Bir sistem zaafının itirafını gördük. Silahını bırakıp giden tim komutanı yaptığı ile 10 askerin şehit olmasına neden olarak, hükümeti mi köşeye sıkıştırmak istemektedir. Darbe heveslisi midir? Genelkurmay, 'Heronu düşürelim' diye konuşan subaylarının üzerine gitseydi belki de bugün bu konuşmayı yapmamış olacaktı. Ama onlar olayın üzerini kapatmayı seçtiler. Demek ki birileri, şehit cenazeleri üzerinden siyaset yapmaya kalktığı için TSK içinde onulmaz yaralar açılacak vahim durum meydana geldi. Tüm bunlar bunun itirafıdır.

Asimetrik savaş olmadığı görüldü 

Reşat Petek (Emekli savcı): Belki de en önemli hususlardan birisi, kamuoyunda askerlerimizin ihmaller ya da ihanetlerle şehit olduğu konusu gündeme geldiğinde, bunun sert tepki ile inkar edilmesiydi. Şimdi ilk ağızdan itiraf niteliğinden açıklama geldi. Asimetrik savaş yürütülüyor iddiasının doğru olmadığı, bir numaralı komutanın ağzından belirlendi. TSK içindeki ihmal ve ihanet derecesindeki eylemleri kim yapıyorsa, mevcut komuta kademesi hukukun gereğini yapmalıdır.

TSK bu çağın gereğine uymamış

Dr. Ümit Kardaş (Hukukçu): Böyle bir hukuk dışı dinleme ile bu tür konuşmaların dışarı yansıması hoş değil.Yansıyınca da değerlendirmeme ihtimali ortadan kalkıyor. Terör karşısında TSK'nın zaafları olduğu itiraf ediliyor. TSK kendisi yapması gerekenleri yapmamış, çağın gereklerine uymamış.

Keşke bunun için istifa etseydi

Şamil Tayyar (AK Parti Gaziantep milletvekili): Bu itirafları okuyunca Balyoz tutuklamaları nedeniyle değil de itiraflarına konu olan gerekçeler nedeniyle görevinden istifa etseydi, bence daha onurlu bir iş yapardı diye düşünüyorum. Kaldı ki kendisi Jandarma Genel Komutanlığı yapmış birisidir. Bu anlatımlara da baktığımızda askerin terörle, teröristle mücadelede çok ciddi zaaflarının olduğu anlaşılıyor. PKK'nın inlerine ilişkin, çok ciddi hazırlanmış, operasyon planları vardı. Ancak Koşaner'in kafası sürekli Silivri'deydi.

Konuşmaları yadırgamadım

Adnan Tanrıverdi (Emekli Tuğgeneral): Burada esas olan, bu konuşmanın bize terörle kim mücadele etsin, silahla mücadele niye bu kadar uzun sürdü, ülkemizdeki Kürt sorunu silahla çözülür mü sorularının can alıcı noktalarını göstermesidir. Ben konuşmaları yadırgamadım. 

Ses kaydı hükümeti haklı çıkarıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kaydıyla ilgili böyle bir konuşmanın olup olmadığını bilmediklerini söyledi. Varsa da yasadışı dinlemeleri şiddetle kınadıklarını vurgulayan Canikli, yasadışı dinlemeleri, polis, MİT ve jandarmanın yapmasının söz konusu olamayacağını dile getirdi. Ses kaydının içeriği konusunda da Canikli, konuların Türkiye'de çok tartışıldığını, doğru olması halinde ise konuşmanın içeriğinden terörle mücadelede profesyonel yaklaşımların gerekli olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Canikli, açıklamaların hükümetin bu konuda ne kadar isabetli hareket ettiğini teyit eden bir yaklaşım olduğunu savundu.

MHP'den sızdırmaya tepki

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ses kaydıyla ilgili şunları söyledi: "Genelkurmay Başkanı bile dinleniyor, tam terörle mücadelenin hızlandığı süreçte servis ediliyorsa, Türkiye'de devlet dışı bir takım güçlerin hukuk dışı yollarla yanlış yaptıklarını görüyoruz . İçeriği konusunda da ilgililer gerekli açıklamayı yapacaktır.''

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de ses kaydının gayrikanuni bir dinleme olduğunu belirterek, "Sesin ona ait olup olmadığı da belirsizdir" dedi.  

GÜÇLÜ İTİRAF GÜÇSÜZ ORDU

Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki itiraflar ve özeleştiriler, geçmişte yaşanan pek çok acı olaya da ışık tutuyor. TSK'nın ihmallerle gündeme geldiği konulara ilişkin çevresindeki subaylarla konuşan Koşaner, olayları yakın tarihimizin hala konuşulan örnekleriyle açıklıyor. 

Mayını döşeyen biz değil miyiz?

Koşaner: (...) Bunları kim döşemiş? Biz. Şimdi ben desem ki yetkililere 'yav bizimkiler mayın döşemişlerdi 10 sene evvel, 20 sene evvel, başıboş bırakıp gitmişler. Ne derler? 'Döşerken aklınız nerdeydi' derler. Maalesef yine döşeyen biziz değil mi? 

Rütbeli mevzuyu bırakıp kaçarsa

Koşaner: " (...) Rütbesi de var kolunda, o orada silahını bırakıp da mevzisini kaçarsa tabii ki mevziimiz çöker, tabii ki zayiat veririz. 2 tane adam geliyor karşıdan. 30 kişiyi kaçırıyor geri gidiyoruz yav rezalet. Olacak şey değil."

Tim komutanı idare edemiyor

Koşaner: (...) Küçük birlik seviyesinde sevk ve idarede çok zayıfız. Jandarma, JÖH'ü filan ayrı tutuyorum. Onlar hakikaten çok tecrübeli profesyonel olmuşlar artık. Sözüm onlara pek değil, daha ziyade bizimkilere. Küçük bir birlik seviyesindeki tim komutanı, kol komutanı eğer o adamına sahip olup da sevk idare edemezse, iş buradan kopar.

İSKENDERUN SKANDALI: İskenderun'daki Deniz Üssü'ne 31 Mayıs 2010'da PKK tarafından roketli saldırı düzenlendi. Saldırıda 7 asker hayatını kaybetti. Saldırıdan önce bölgede PKK'lıların bulunduğunun köylüler tarafından Jandarma Komutanlığı'na bildirildiği ancak ciddiye alınmadığı ortaya çıktı.

Emir komuta birliği yok

Koşaner: Bizi sıkıntıya sokan en önemli konulardan bir tanesi emir-komuta birliğinin bazen tam olarak sağlanamamasıdır.

HANTEPE'YE ZAMANINDA MÜDAHALE EDEMEDİK: (...) İşte bu Hantepe olayında operasyon yapan komutan daha doğrusu sorumlu komutan 1. Komando Tugay komutanıydı ve kendisi arazideydi. Ama ekrana bakan komutanlık civardaki komutanlığımız ona müdahale etme yetkisi yoktu. Böylece bir koordinesizlik oldu, zamanında müdahale edemedik.

Eğitim ve tatbikatımız zayıf

Koşaner: Eğitim ve tatbikatımız zayıf. Her türlü imkânınızı kullanın. Ama teması da kurduktan sonra işte 'ben bunu kaçırdım, gittiler gece karanlığında kayboldular' demeyin. Bizde her şey var. Gece de görüyoruz gündüz de. Her türlü imkânımız var. Onu kaçırmayacağız. Ona göre tedbir alacağız. Kum torbasını üst üste koya koya kulübeler meydana getiriyoruz. Böyle bir koca hedef oluyor.

HANTEPE'DE LİDER YOK: Öyle oldu değil mi Hantepe'de? Üsteğmenimiz de orda gitti. İşte Hantepe'de İHA'nın görüntüsünde bile belli. Koştular içine girdiler değil mi? Seyreden var mı? Vardır herhalde. Adam da geldi el bombasını üzerlerine atıyor. Tam bir kepazelik halimiz. Neden? Lider yok ortalıkta. Lider yok, bu hale geldik."

Bir erimizi alnından vurduk

Koşaner: Kabahatli biziz. Bakın yine örnek, dilimin ucuna geliyor söylemek istemiyorum. Böyle timi mimi sahip olmazsa orda bir tane karaltı görür tak diye ateş eder. Başlar sesi duyan herkes ateş etmeye basıldık diye. Arkadaşımızı bir erimizi alnından vururuz. Vurduk mu? Haberiniz var mı? Var değil mi? Olayı takip ediyorsunuz. Bir masum erimizi alnından pat diye vururuz. Kabahatli biziz. Sınır karakollarımız hatalı yapılmış, Hantepe de hatalı. Halimiz tam bir kepazelik.

O er Murat Oktay Can: "Koşaner'in söz ettiği konuyla ilgili olarak çok sayıda şehit ailesinin geçmiş dönemde iddiası bulunuyor. Bunlardan biri de Tunceli'de önce 'şehit' ardından intihar ettiği söylenen Murat Oktay Can. 

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 07:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35