banner15

Koza-İpek Holding davasında 3 tahliye

FETÖ çatı davasının firari sanığı, eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek'in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına devam edildi. Bugünkü duruşmada tutuklu bulunan üç kişini tahliyesine karar verildi.

Koza-İpek Holding davasında 3 tahliye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) "çatı davası"nın firari sanığı, eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek'in de aralarında bulunduğu 20 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak", "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet", "güveni kötüye kullanmak", "özel belgede sahtecilik" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından yargılanmalarına devam edildi. Öte yandan aynı davadan dosyaları ayrılan 25 holding çalışanı hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan açılan davanın görülmesine de devam edildi. Mahkeme, tutuklu sanıklar Metin Arslan, Osman Aytaç ve Hasan Bozkurt'un tahliyelerine karar verdi. 

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Cafer Tekin İpek'in yanı sıra annesi Melek İpek'in de aralarında bulunduğu tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Koza İpek Holding'e ait bazı şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan sanık Harun Ekinci ve Şaban Yörüklü'yle ise tutuklu bulundukları cezaevinden telekonferans sistemiyle bağlantı kuruldu. 

Mahkeme Başkanı Hasan Demirtaş, Mali Suçları Araştırma Kurulunun (MASAK) sanıklardan Cafer Tekin İpek'in Bank Asya hesabında 100 bin lira bulunduğuna ilişkin rapor verdiğini bildirdi.

Demirtaş, holdingde suçtan elde edilen bir gelir olup olmadığı veya holding gelirlerinin suça tahsis edilip edilmediğine ilişkin istenen bilirkişi raporunun ise henüz dosyaya gönderilmediğini belirtti.

Beyanı sorulan Cafer Tekin İpek, söz konusu parayı FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bankaya para yatırılması çağrısından 10 ay sonra yatırdığını ancak bankaya destek amaçlı olmadığını anlatarak, "TMSF el koyduktan sonra da 12 ay hesapta durmuş. TMSF el koymuş, o zaman da çekmemişim" dedi.

İpek, şirketinde kara para olmadığını, kendisinin de terör örgütüyle hiçbir ilgisi bulunmadığını savundu ve tahliyesini istedi.

Telekonferansla duruşmaya bağlanan sanıklar Ekinci ve Yörüklü de tahliye talebinde bulunurken, cumhuriyet savcısı sanıkların tutukluluklarının devamını talep etti.

Mahkeme heyeti firari sanıklar Hamdi Akın İpek, Nevin İpek, Pelin Zenginer, Osman Zenginer ve Ayhan Yurttaş hakkındaki yakalama emirlerinin devamına karar verdi.

Tutuklu sanıklardan Şaban Yörüklü'nün tam donanımlı hastaneye sevk edilerek rahatsızlıklarının cezaevi koşullarında kalmasına engel olup olmadığına yönelik rapor alınmasına karar veren heyet, tutuklu sanıklar İpek, Ekinci ve Yörüklü'nün tutukluluklarının devamını kararlaştırdı ve davayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 18:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48