banner15

Koza İpek önünde polislere engelleme

Koza İpek ile ilgili kayyum atama kararını tebliğ etmeye giden polisler, CHP'li vekillerin de aralarında bulunduğu kalaalık bir grubun engellemeriyle karşılaştı

Koza İpek önünde polislere engelleme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Koza İpek Grubu'na mahkeme kararıyla atanan kayyum kararının tebligatı için holding binası önüne gelen polisler aralarında CHP'li vekillerin de bulunduğu bir grup tarafından engellenmek istendi. Polislerin tebligatı yapmasını engellemek isteyen grup ile emniyet yetkilileri arasında uzun süre arbede yaşandı.

Emniyet yetkilileri, Koza İpek Grubu bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasıyla ilgili kararı tebliğ etmek için İpek Medya Grubu binasına geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve MHP İstanbul İl Başkanı Bülent Karataş ile yekili avukatlar, "tebligat yetkisi olmadığını" savunarak gelen polis memurlarını kapıdan içeri almadı. İçeri giremeyen emniyet yetkilieri, geri dönmek zorunda kaldı.

ÇEVİK KUVVET DEVREYE GİRDİ

Ankara'daki binaya girmeye çalışan polis eşliğindeki yetkililer ve holding çalışanları arasında uzun süren tartışmalar sonrasında yaşanan arbede sonucu bir grup gaz maskeli çevik kuvvet polisi ile binaya gelen Organize Şube'den emniyet yekilileri kayyumlarla birlikte binaya girmek istedi. CHP'li vekiller ile bina önündeki grup tarafından yapılan engellemeler üzerine çevik kuvvet devreye girdi.

KAYYUM KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla bir süre önce baskın yaptığı Koza İpek Grubu’na bağlı tüm şirketlere kayyum atandı. Koza İpek Grubu’nun basın yayın organlarını da içeren 22 şirketin kayyumunu oluşturan isimler de açıklandı. Kayyum talebi, emniyet ve savcılıkça atanan 3 kişilik bilirkişi olarak atanan akademisyenlerin hazırladığı rapor sonrasında gündeme geldi. Kayyuma temel olan emniyet ve bilirkişi raporunda, şirketlerde parasal hareketlilik için Smurfs Village (Şirinler Köyü) yönteminin kullanıldığı iddia edildi. İpek Grubu avukatı Baran Baycan kararın tebliğ edilmediğini söyledi.

HANGİ ŞİRKETLERİ KAPSIYOR

Koza İpek Holding AŞ, Koza Altın İşletmeleri AŞ, Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri AŞ, Özdemir Antimuan Madenleri AŞ, İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim AŞ, Doğu Anadolu Maden Arama ve Sondaj AŞ, Konaklı Metal Madencilik ve Sanayi AŞ, Bugün Televizyonu ve Radyo Prodüksiyon AŞ, Yaşam Televizyon ve Yayın Hizmetleri AŞ, Koza Prodüksiyon ve Ticaret AŞ, Rek-tur Reklam ve Pazarlama Ticaret Şirketi, İpek Online Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi, Koza İpek Tedarik Danışmanlık Araç Kiralama Ticaret AŞ, Az İpek Danışmanlık Proje Reklam ve Organizasyon İşleri Ticaret AŞ, BBB İpek Danışmanlık Reklam ve Organizasyon Hizmetleri Ticaret AŞ, ATP İnşaat ve Tşcaret AŞ, Koza İpek Basın ve Basın Sanayi Ticaret AŞ, ATP Koxa Gıda Tarım ve Hayvancılık AŞ, ATP Koza Turizm ve Seyahat Tişcaret AŞ, ATP Havacılık ve Ticaret AŞ, Koza İpek Sigorta Hizmetleri Aracılık AŞ, Atlantik Eğitim Yayın Taş Bilgisayar Ticaret AŞ.

133. MADDEYE GÖRE

Akşam saatlerinde Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verdiği açıklandı. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) “Şirket yönetimi için kayyım tayini” başlıklı 133. maddesi kapsamında verilen karar öncesinde başsavcılık, mahkemeye bir talep yazısı yazdı.Mahkeme de talep üzerine kayyum atamasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 14:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35