banner15

KPSS sanıklarından benzer savunma; Yorgunduk!

KPSS davasında yargılananların yenilenen sınavda çok daha az puan almalarını uykusuzluk, yorgunluk gibi gerekçelerle açıklaması dikkat çekti

KPSS sanıklarından benzer savunma; Yorgunduk!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 54'ü tutuklu 230 kişi hakkında “örgüt kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından açılan davada sanıkların savunmalarında benzer gerekçeler öne sürmesi dikkat çekti.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 21 Mart Pazartesi başlayan ve dördüncü duruşması dün tamamlanan davada tutuklu sanıkların savunmaları sona erdi.

Sanıkların duruşmalarda benzer şekilde savunma yapmaları dikkati çekti.

'YORGUNLUK, UYKUSUZLUK, MORAL BOZUKLUĞU...'

Sanıklar, soruların sızdırıldığının ortaya çıkması üzerine iptal edilen 10 Temmuz 2010'daki eğitim bilimleri sınavında yaptıkları yüksek net sayısına tekrarlanan sınavda ulaşamamaları konusunda "yorgunluk, uykusuzluk, rehavet ve moral bozukluğu" gibi bahaneler gösterdi.

İptal edilen eğitim bilimleri sınavında 120 sorudan 119'unu, tekrarlanan sınavdaysa 91'ini doğru cevaplayan İhsan Kocaman, yenilenen sınavda da iyi puan aldığını öne sürdü.

Sanıklardan Ahmet Batuk da ilk sınavda 115 soruyu doğru cevaplarken, tekrarlanan sınavda doğru cevap sayısının 61'e düştüğünün hatırlatılması üzerine, sınavın iptalinin ardından moral ve motivasyonunun bozulduğunu, çalışma süresinin yetersiz ve çalıştığı dershanedeki işlerinin yoğun olduğunu savundu.

İptal edilen sınavda 119 net yapan sanık Yaşar Karademir de "2009'da 100 net, 2010'daki sınavda ise 19 net daha fazla yapmışım. Sürekli bir artış var" dedi.

Yenilenen sınavda yaptığı net sayısındaki düşüşün sorulması üzerine Karademir, ikinci sınav için gece yolculuğuyla İzmir'den İstanbul'a gittiğini belirterek, "Motivasyonum düştü. O yüzden 78 net yaptım" açıklamasını getirdi.

"ÖSYM, BAŞARISIZLIĞIMDA PAY SAHİBİDİR"

Net sayısı 118'den 73'e düşen sanık Mehmet Ateş de "Yenilenen sınava girebilmek için yolculuktan yorulduğumdan puanım düşmüştür" şeklinde savunma yaptı.

Net sayısı 118'den 75'e düşen sanık Emrullah Afşin Ulus da "Sınav yerim İstanbul çıktı. Sınava giderken yolda sıkıntı çektim, yediğim yemekten rahatsız oldum, uykusuz kaldım. Sınav yerini zor buldum" diye konuştu.

Sınavlarda 119 doğru cevaptan 86'ya gerileyen sanık İsmail Komiş de sınav yerine giderken yorgun ve uykusuz kaldığını öne sürdü ve başarısızlığında ÖSYM'nin de pay sahibi olduğunu iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48