banner15

KPSS soruları 'akrabalar'a gönderilmiş

2010 KPSS'de yaşanan kopya skandalında, soruların bin 148 akraba arasında dağıtıldığı ve sorulara karşılık milyonlarca liralık da para transferi yapıldığı saptandı

KPSS soruları 'akrabalar'a gönderilmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) kopya gerekçesiyle iptal edilen 2010 KPSS soruşturmasında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Buna göre sorular sadece karı-kocalar arasında değil, bin 148 akraba arasında dağıtıldı, kopya çekenler sorular karşılığında son 5 yılda "himmet" adı altında milyonlarca lirayı birbirlerine transfer etti.

Sabah'ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca memurluk giriş sınav sorularının çalınmasıyla ilgili yürütülen soruşturma, para transfer ağını da ortaya koydu. HTS/Baz analiz raporu ve şeması ile delillendirilen soruşturma dosyasında dikkat çeken ayrıntılar şöyle sıralandı:

Sınava girip 100 net ve üzeri net yapan 3 bin 227 adaydan bin 148'inin akrabalık bağı bulunuyor. 896'sı karı koca, 2 bin 690'ı aynı firma ve kurumda çalışıyor. 217'si aynı sitede oturuyor. Sınav döneminde bu kişiler arasında telefon görüşmeleri de tespit edildi.

Sınav sorularının, sınavdan önce Turgut Özel Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri M.H.S'ye ulaştığı belirlendi. Yüksek net yapan 3 bin 227 adaydan bin 970'nin kendi aralarında ve soruları dağıtan örgütün firari yöneticisi M.H.S ile irtibatlı oldukları belirlendi.

Analiz raporuna göre her adaya aynı sayıda sorunun fiziki/ dijital olarak verilmediği, farklı sayıda soruya ortak bir çalışmayla sahip olunduğu belirlendi. Sınavdaki tüm sorular (120+60+60) elde edilmesine rağmen bazı adaylara soruların tamamının verildiği bazı adaylara ise soruların kısmen verildiği anlaşıldı.

Böylece tüm adayların aynı sayıda doğru yaptığına yönelik şüphenin azaltılması hedeflendi. 3 bin 227 adaydan bin 970'inin kendi aralarında telefon irtibatının bulunduğu, şüphelilerin Gülen grubuna ait dernekten soruları dağıtan firari Mehmet Hanefi Sözen ve yine Paralel Yapı'ya ait Maltepe Dershanesi'nden soruları dağıtan Nebil Ekiz'le temas kurdukları saptandı. Dosyada; para transferleri, telefon görüşmeleri, akrabalık bağları, çalıştıkları kurumlar ve adres irtibatı eklendiğinde örgütlü bir yapının ortaya çıktığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35