banner39

KPSS soruları dört gün önceden sızdırılmış

İptal edilen 2010 KPSS'de tüm soruların 4 gün önceden şüphelilerin bilgisayarlarına kaydedildiği belirtildi

Güncel 25.03.2015, 09:18 25.03.2015, 09:32
KPSS soruları dört gün önceden sızdırılmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KPSS soruşturma dosyasına giren bilirkişi raporlarında, üç ayrı dosya adı altında; Eğitim Bilimleri, Genel Yetenek, Genel Kültür başlıkları altında toplanan 2010 KPSS’si tüm soruların 4 gün önceden şüphelilerin bilgisayarlarına kaydedildiği belirtildi ve “Söz konusu adayların başarılarındaki farklılaşmaların sınav sorularını cevaplamalarında, kendi yeteneklerinden başka dış faktörlerin etkili olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.

Hürriyet'in haberine göre bilirkişiler, bazı soru kitapçıkları üzerinden hiçbir işlem yapılmadan adayların doğru cevabı işaretlediğini tespit ettiler.

KURTARILAN DOSYADAKİ SORULAR

Savcılık, soruşturmada ele geçirilen 2 harddiski, 2010 KPSS Eğitim Bilimleri testi ile ilgili bilgi bulunup bulunmadığı ve e-posta yoluyla gönderilip gönderilmediğinin tespiti amacıyla bilirkişilere vermişti. Bilirkişi raporunda, incelenen dosyalar içerisinde diskte silinmiş olarak bulunan “eğitim son.pdf” dosyasının kurtarıldığı belirtilerek, “Bu belgenin içinde 10-11 Temmuz 2010 tarihilerinde yapılan KPSS’ye ait Eğitim Bilimleri test sorularının bulunduğu tespit edilmiştir. Aynı dosya ile ilgili diğer veriler kontrol edildiğinde ise dosyanın birden çok kez aynı bilgisayar üzerinde açılmış olduğuna dair verilerin mevcut olduğu görülmüştür” denildi. Raporda, “eğitim son.pdf” adlı dosyanın 5 Temmuz 2010’da oluşturulduğunun tespit edildiği belirtilerek şöyle denildi: “İlgili dosyanın disk üzerinde oluşturma tarihi 2010 yılındaki KPSS’den 4 gün önceki döneme denk gelmektedir. İncelenen disklerde bulunan ve 2010 KPSS sınavının Eğitim Bilimleri sorularının sınavdan 4 gün önce, diskin bulunduğu bilgisayara aktarılması hadisesinin bir benzerinin 2010 KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür (Türkçe Matematik ve Sosyal) kısımları için de geçerli olduğu ortaya çıkmıştır. ‘Sos. Pdf’ ve ‘LYS1 (TM). pdf’ dosyalarının 7 Temmuz 2010 10:09 itibari ile disk üzerinde yer aldığı, 10 Temmuz 2010 tarihinde esas sınavın yapıldığı tarih olması nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu da sonuçta iptal edilen Eğitim Bilimleri sınavının yanı sıra incelenen disk sahibi olan kişinin, iptal edilmeyen Genel Kültür ve Genel Yetenek sınav soru ve cevaplarına da önceden sahip olduğunu göstermektedir.

CEVAPLAR KOYULAŞTIRILDI

Her 2 diskte bulunan ‘eğitim son. pdf’ adlı dosya, ÖSYM sitesinde indirilen KPSS-2010 Eğitim Bilimleri soruları ile bire bir aynı içerik taşımaktadır. Bu dosyalarda da 60 soruluk Türkçe ve Matematik kısımlarını içeren soruların tamamına 2010 KPSS Sınavı Genel Yetenek soruları ile aynı olup cevapları koyulaştırmak suretiyle işaretlenerek veya izah edilerek konulmuş, SOS.pdf dosyasında bulunan 48 adet sorunun da 2010 KPSS Genel Kültür sınav soruları ile aynı olup cevapları işaretlenerek konulmuştur. ‘Eğitim son.pdf’ dosyasının oluşturulma tarihi olarak 5 Temmuz 2010, LYS1 TM.pdf dosyasının oluşturulma tarihi 28 Haziran 2010 ve diğer SOS.pdf dosyasının oluşturulma tarihi 29 Haziran 2010 olarak görülmektedir. Sistem üzerinde farklı tarihle yedeklendiği veya oluşturulduğu düşünülen dosyalar bulunmaktadır.

BAŞKA FAKTÖRLER ETKİLİ OLDU

10 Temmuz 2010’da yapılan Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerindeki yüksek düzeyde başarıların istatiksel olarak tesadüfi olmayacağına yönelik kuvvetli bir kanaat oluşmuştur. Söz konusu adayların başarılarındaki farklılaşmaların sınav sorularını cevaplamalarında, kendi yeteneklerinden başka dış faktörlerin etkili olduğu kanaatine varılmıştır.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?