banner15

KPSS sorularının sızdırılması davasında hapis ve para cezası

FETÖ'nün KPSS hırsızlığına ilişkin iptal edilen Temmuz 2010 KPSS davalarında 4 sanık, 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanıklardan birine 366 bin, diğerine de 321 bin lira adli para cezasına karar verdi.

KPSS sorularının sızdırılması davasında hapis ve para cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ'nün Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) hırsızlığına ilişkin iptal edilen Temmuz 2010 KPSS davalarıın Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara, sanıklar ve avukatları katıldı.

Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıklar Özlem Bayram Karaoğlu, Zehra Gülmez, Ali Kaya ve Ahmet Ertik'in, "FETÖ üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.

Heyet, Temmuz 2010'daki KPSS'nin ardından kamu görevine ataması yapılan sanıklardan Karaoğlu ve Gülmez'e ise "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçundan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezası verdi.

Mahkeme, hapis cezasının yanı sıra "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçunun oluşturduğu zarar nedeniyle çalıştıkları süreyi göz önünde bulundurarak sanıklardan Karaoğlu'na 366 bin 500, Gülmez'e ise 321 bin 38 lira adli para cezası verilmesine hükmetti.

Ayrıca aynı mahkemede görülen bir başka davada ise sanık Beyhan G'nin beraatına karar verildi.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Temmuz 2010'daki KPSS sorularının sınav öncesinde sızdırıldığı iddiasına ilişkin 420 kişi hakkında ayrı ayrı iddianame düzenlenmişti.

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın hazırladığı iddianamelerde sanıklara, daha önce aynı suçlamalarla açılan davalarda olduğu gibi "FETÖ üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşları zararına zincirleme dolandırıcılık" ve "resmi belgede zincirleme sahtecilik" suçlamaları yöneltilmişti.

Savcı Erkman, KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin daha önce sanık sayısı 3 ila 230 arasında değişen 7 dava açmıştı. Toplam 583 sanıklı bu davaların ardından 420 sanık hakkında da ayrı ayrı dava açılmıştı. Böylece dava sayısı 427'ye, sanık sayısı da bin 3'e yükselmişti.

Erkman'ın görev yerinin değişmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 130 sanık hakkında daha ayrı ayrı iddianame düzenleyerek, mahkemeye göndermişti.

Son iddianamelerin kabulüyle Temmuz 2010'daki KPSS'ye ilişkin dava sayısı 557, şüpheli sayısı ise bin 133 olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 18:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35