banner39

KPSS soruşturmasında 24 ilde 51 gözaltı kararı

KPSS soruşturması kapsamında 24 ilde 51 kişi için gözaltı kararı verildi

Güncel 30.03.2016, 08:44 30.03.2016, 12:01
KPSS soruşturmasında 24 ilde 51 gözaltı kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen KPSS soruşturması kapsamında 24 ilde 51 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Alınan bilgiye göre, Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın 2010'daki KPSS sorularının usulsüz sızdırılması ve kopya iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında 24 ilde 8'i kadın 51 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerden 34'ünü gözaltına aldı. Şüphelilerden 17'inin ise firari olduğu, bu kişilerin yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Gözaltı kararı verilenlerin 37'sinin öğretmen, 11'inin özel sektör çalışanı, birinin TRT yapım görevlisi, birinin Maliye Müfettişi ve birinin ise de Maliye Bakanlığında veri kontrol memuru olduğu öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan ve firari olan bazı öğretmenlerin, gece saatlerinde okul yöneticilerinden izin alarak bugün iş yerlerine gitmedikleri belirtildi.

İL İL GÖZALTILAR

Van Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli bir kişi, Kayseri'de hakkında gözaltı kararı bulunan 2 öğretmenden de A.K gözaltına alındı. Kayseri'deki adresinde bulunamayan öğretmen T.S'nin ise Ankara'da olduğu öğrenildi.

Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığında müfettiş yardımcısı olarak görev yaptığı öğrenilen A.A gözaltına alındı. Erzurum'da öğretmenlik yapan 2 zanlıdan 1'i gözaltına alınırken, 1 şüpheli de aranıyor.

Bursa'da özel bir okulda öğretmenlik yapan A.D gözaltına alınırken, hakkında gözaltı kararı olan 3 öğretmenin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önce KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 230 kişi hakkında "örgüt kurucusu, yöneticisi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık" suçlarından dava açmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?