banner39

KPSS ve yasadışı yapılanmada çok sayıda kaçak

KPSS, böcek, yasadışı yapılanma ve telefon dinlemeleri soruşturmalarında haklarında yakalama kararı bulunan çok sayıda kişinin kaçak olduğu belirtiliyor

Güncel 28.04.2015, 14:24 28.04.2015, 14:24
KPSS ve yasadışı yapılanmada çok sayıda kaçak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emniyetteki "yasadışı yapılanma, telefon dinlemeleri ve KPSS soruşturmaları kapsamında" haklarında yakalama kararı bulunan birçok isim şu an firari durumda.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen hakkında, "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "İftira sonucu mağdurun hapis cezası dışında adli veya idari bir yaptırıma uğramasına neden olma", "Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından yakalama kararı çıkarılmasını talep etmiş, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği de başsavcılığın talebi üzerine Gülen hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

"Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü'' soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen soruşturmada da "terör örgütü kurmak ve yönetmek", "kurulan örgüte üye olmak", terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal ve askeri casusluk", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından çok sayıda kişi tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen emniyet fezlekesinde Fetullah Gülen bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. Eski polis Emre Uslu, Gültekin Avcı ve eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 79 kişiye de şüpheli olarak yer verildi. Yurt dışındaki Gülen ile Uslu hakkında yakalama kararı alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davanın 13 sanığından dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü Ali Özdoğan, dönemin Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amiri Emniyet Amiri Serhat Demir ve dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı Enes Çiğci halen firari durumda bulunuyor.

Bir süre firar eden sanıklardan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar ve suç tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru İlker Usta daha önce Romanya'da yakalanarak, Türkiye'ye getirilmişti.

KPSS'DE 13 KAÇAK

KPSS'deki usulsüzlük iddialarına yönelik ilk operasyonda 83 kişiden Fetullah Gülen dahil 7'sinin yurt dışında firari olduğu belirlendi. KPSS sorularının çalınmasında "kilit" konumda oldukları belirtilen S.Y, H.S, Z.T, İ.T, C.K ve B.K'nın yurt dışına çıktığı tespit edildi.

KPSS'deki usulsüzlük iddialarına yönelik soruşturmanın ikinci etabında ise hakkında gözaltı kararı alınan 78 sanıktan 4'ünün yurtdışında bulunduğu, 2'sinin ise yurtiçinde firari durumda olduğu öğrenildi. Soruşturmaları haber alarak yurtdışına çıkan zanlılar arasında bir üniversitenin rektörü olan Ş.A.T. ile R.Ş, F.K. ve B.B'de bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, kamu kurum ve kuruluşlarındaki önemli kişilerin, farklı isimler üzerinden alınan kararlarla dinlendikleri iddiasıyla yürütülen "usulsüz dinleme" soruşturması kapsamında da 54 şüpheli hakkında iddianame düzenlenmişti. Şüphelilerden suç tarihinde emniyet müdürleri Zeki Güven, Serkan Sözen, başkomiserler Şükrü Bahşi, Ali Temel, Erhan Ülker, komiser Erhan Solak'a ulaşılamadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?