banner39

KPSS'de soruları sızdıran B. K. kaçtı

Kopya skandalının yaşandığı 2010 yılı KPSS sınavında soruları sızdırdığı belirlenen B. K.’nın yurt dışına kaçtığı belirtiliyor. ÖSYM’de soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmeleri yapmakla görevli olan M.A. de kayıplara karıştı

Güncel 10.02.2015, 09:58 10.02.2015, 10:19
KPSS'de soruları sızdıran B. K. kaçtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kopya skandalının yaşandığı 2010 yılı KPSS sınavında soruları sızdırdığı belirlenen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu B.K.’nın yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı. Sadece K. değil, ÖSYM’de soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmeleri yapmakla görevli olan M.A. da kayıplara karıştı.

10 Temmuz 2010 tarihinde yapılan KPSS’de soruların çalındığı iddialarının basına yansıması üzerine Yalvaç Cumhuriyet Başsavlığı, 31 Ağustos 2010 tarihinde soruşturma başlattı. Savcılık, mahkeme kararıyla şüpheli adaylardan bir kısmını dinlemeye aldı. Dinlemeye takılan B. S.'ye soruların Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde çalışan B. K. tarafından e-mail aracılığıyla gönderildiği tespit edildi.

Emniyet ekipleri, soruşturma dosyasında adı geçen 10 kişinin yurt dışına çıkış yaptığını ve hala yurda dönmediklerini belirledi. Söz konusu firarilerin arasında en dikkat çekici isim ise B.K.. Diğer bir isim ise M.A.. ÖSYM’nin Test Araştırma Merkezi’nde soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmelerini yapmakla görevli A.’in, soruların çalındığının kamuoyuna yansımasının ardından yurt dışına çıktığı tespit edildi.

İTİRAF ETTİ

B.S., Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinde B.K.’nun soruları e-mail yoluyla gönderdiğini itiraf etmişti. B.S., savcılık ifadesinde, “Ankara’da oturan arkadaşım B.K. aradı. ‘Sana bir sürprizim var. Senin işine çok yarayacak, bu hediyemi al’ dedi. KPSS sorularının Berat’a nasıl ulaştığını bilmiyorum. Cemaat bağlantılı olarak gönderilmiş olabilir, cemaatten birileri tarafından Berat’a verilmiş olabilir. Üniversite döneminde Gülen cemaatinin evlerinde kaldı. Berat da cemaatle bağlantısı var. Ancak ben üniversite bittikten sonra cemaatle bağlantım kesildi” demişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?