banner39

Küba'da Aşk-ı Nebi sergisine yoğun ilgi | FOTO

Geçen hafta Küba'da açılan "Aşk-ı Nebi" sergisi, Latin Amerikalı Müslümanlardan yoğun ilgi görüyor

Güncel 20.02.2015, 09:51 20.02.2015, 10:11
Küba'da Aşk-ı Nebi sergisine yoğun ilgi | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam Kültür ve Sanat Platformundan yapılan açıklamaya göre, "Aşk-ı Nebi" sergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen haftaki Latin Amerika ziyareti kapsamında Küba'nın başkenti Havana'da sanatseverlerle buluştu.

Sergi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kübalı mevkidaşı Manuel Marrero Cruz tarafından ülkenin en büyük müzesi "Servando Cabrera Moreno"da izlenime sunuldu.

Küba Kültür Bakanı Cruz, "Aşk-ı Nebi"nin Havana'da açılmasını önemsediklerini belirterek, klasik İslam sanatlarının önemli örneklerinin yer aldığı sergiyi, özellikle öğrenciler ve sanatseverlerin gezmesini tavsiye etti.İlk kez bir Latin Amerika ülkesinde düzenlenen serginin açılışı sonrası konuşan Küba İslam Birliği Başkanı Yahya Pedro da Aşkı Neb-i'nin Havana'ya gelmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Serginin yoğun ilgi gördüğünü vurgulayan Pedro, "Havanalı Müslümanlar, sergi sayesinde Hazreti Muhammed'i bir kez daha rahmet ve sevgiyle andı. Emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum. Bu ay sonuna kadar devam edecek sergiyi gezmek için Küba'nın değişik şehirlerinde yaşayan Müslümanlar Havana'ya geliyor" ifadelerini kullandı.

BREZİLYA VE ARJANTİN YOLCUSU

Serginin Latin Amerika programını düzenleyen İslam Kültür Sanat Platformu Genel Sekreteri Abdülkadir Özkan ise "Aşk-ı Nebi"nin gelecek ay farklı koleksiyonlarla Brezilya, nisanda ise Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında hem Arjantin hem de Avustralya'da sanatseverlerle buluşacağını bildirdi.Özkan, 18. yüzyıla dayanan Küba-Türkiye ilişkilerinin, kültür ve sanat sahasında da geliştirilmesinin büyük önem arz ettiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Kültür Bakanımızın, Kübalı mevkidaşıyla imzaladığı kültür sanat alanındaki işbirliği protokolünün, iki ülke ilişkilerinde önemli aşama olduğunu düşünüyoruz. Hazreti Muhammed'in, farklı dünyalara tanıtılması insanlık için önemli bir çalışmadır. İslamofobinin yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bu zaman diliminde her Müslümanın vazifesi, Hazreti Peygamber'i daha iyi, daha doğru okumak, anlamak ve anlatmaktır. Bu tür sanatsal etkinliklerle Hazreti Peygamber'i anmaktan anlamaya geçebilmeyi ümit ediyoruz."41 ESER

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, Türkiye Diyanet Vakfı, Küba İslam Cemiyeti ve İslam Kültür Sanat Platformunca düzenlenen sergi, ilk olarak 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Ayasofya'da açılmış, daha sonra New York ve Washington'da da izlenime sunulmuştu.Günümüz hat ve tezhip sanatçılarının son çalışmalarının yer aldığı ve 41 parçadan oluşan "Aşk-ı Nebi" sergisindeki eserler, hat sanatının kufi, muhakkak, reyhani, sülüs, celi sülüs ve nesih gibi birçok farklı yazı çeşitleriyle yazılmış ayetler, hadis-i şerifler ve hilye-i şeriflerden oluşuyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?