banner15

Kudüs için Türkiye'de kim ne dedi?

ABD’nin Büyükelçiliği'ni Kudüs’e taşıması ve Filistinlilerin şehit edilmesiyle ilgili siyasilerden tepkiler çığ gibi geldi. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bütün siyasiler ABD ve İsrail'e tepki gösterdi

Kudüs için Türkiye'de kim ne dedi?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 43 Filistinli şehit oldu, 1693 Filistinli de yaralandı.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Filistinlilerin şehit edilmesiyle ilgili siyasilerden büyük tepki geldi.

Siyasilerin İsrail ve ABD'ye tepkileri şu şekilde: 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAREKETE GEÇİLMELİ

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Filistinlilerin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düşünce kuruluşu Chatham House’da katılımcılara hitap etti.

Konuşmasında ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararını eleştiren Erdoğan şunları söyledi:

"1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasının kalıcı barış için doğru olduğunu söyledik. Bugün ABD'nin büyükelçiliğini taşıma kararını özellikle de uygulama noktasında çok talihsiz buluyoruz. Hukuku çiğneyen BM kararlarına aykırı kararı reddediyoruz. Son adımıyla ABD, çözümün değil sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Ortadoğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü yitirmiştir. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak bu adımın bölgenin ve insanlığın birbirine düşmesi için bölgeyi karıştırmak için bir fitil ateşlemesi olduğunu hatırlatmak isterim.

İç hesaplarla üç semavi dinin kutsalı olan Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye yönelik adımlar tüm itirazlara rağmen bugün hayata geçiriliyor. Bize ve tüm insanlığa dayatılmaya çalışılan tabloya itiraz ediyoruz. Kendimizi 2. Dünya Savaşı öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten alıkoyamıyoruz. BM adalet üzerine tesis edilmişse bunun gereğini yapmak zorundayız. Dünyanın çivisi çıkmışsa o çiviyi yerine sokacak olan sert çekiç darbesi değil, umuttur, diyalogdur. Uluslararası toplum bir an önce üzerine düşeni yaparak, İsrail'in artan saldırganlığını sona erdirmek için süratle harekete geçmelidir."

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: İSRAİL'İN UTANÇ DUVARINA YENİ BİR LEKE

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Filistinlilerin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

"Bugün İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği de ayrı bir utanç tablosudur. İşte utanç tablosu. Filistin’de onlarca insan katlediliyor. Onlar şarkı söylüyor.''

BAŞBAKAN YILDIRIM: ALÇAK BİR KATLİAM

Başbakan Binali Yıldırım, Gazze'deki protestoda Filistinlilerin şehit edilmesine ilişkin, "Bu bir alçak katliamdır, şiddetle kınıyoruz." dedi.

Yıldırım, ''Eğlence yapıyorlar, aynı zamanda da topraklarını çogu işgal edilen vatanlarını kurtarmak, dünyaya duyurmak için genç silahsız siviller bunları protesto etmek isterken 43'e varan masum Filistinliyi katlediyor. Şiddetle kınıyoruz. Bu kararı şiddetle kınıyor yok hükmünde sayıyoruz. Bir büyükelçilik açılıyor, bir yerde eğlence, tören diyer yanda hayatını kaybeden gençler.'' dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, ''Bir tane İsrailli ölen var mı yok. Bu gençler sivil İsrail halkı silahsız bir şekilde feryatlarını haykırmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Sadece sesimizi dünya duysun diye gayret içindeler. Bunu bir katliama dönüştürmenin insanlıkla devlet omakla alakası yoktur. Arabuluculuk yapan ABD'nin de bu katliamda payının olması ayrı bir olaydır asla kabul edilemez. Türkiye olarak Filistin'in özgürlüğüne kavuşana kadar kardeşlerimizin yanındayız. İslam dünyası da bu katliam karşısında tek yürek, tek ses olmak mecburiyetindedir.'' ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ABD ÇÖZÜM ZEMİNİNİ TAHRİP ETMİŞTİR

Dışişleri Bakanlığından, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Filistinlilerin şehit edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "ABD’nin Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve ilgili tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Bu tasarrufu hukuki açıdan yok hükmünde saydığımızı yineliyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz." ifadelerine yer verildi. 

13 Aralık 2017’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi ve 21 Aralık 2017’de BM Genel Kurulu’nda alınan Kudüs konulu kararların hatırlatıldığı açıklamada, ABD’nin attığı "bu gayrimeşru" adımın uluslararası toplum tarafından reddedildiğine değinildi.

Açıklamada, "ABD’nin Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve ilgili tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Bu tasarrufu hukuki açıdan yok hükmünde saydığımızı yineliyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz." ifadelerine yer verildi. 

13 Aralık 2017’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi ve 21 Aralık 2017’de BM Genel Kurulu’nda alınan Kudüs konulu kararların hatırlatıldığı açıklamada, ABD’nin attığı "bu gayrimeşru" adımın uluslararası toplum tarafından reddedildiğine değinildi.

"ABD ÇÖZÜM ZEMİNİNİ TAHRİP ETMİŞTİR"

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD yönetimi bu tutumunda ısrar ederek, Ortadoğu’daki en temel sorunun çözüm zeminini tahrip etmiştir. Barış sürecinde ortaya konulan yerleşik parametreleri aşındırma riski taşıyan bu kararın bölgede yol açacağı menfi sonuçların sorumluluğu da bütünüyle ABD yönetimine ait olacaktır. Bu adımdan cesaret alan İsrail güvenlik güçlerinin barışçı gösteri yapan Filistinlilere uyguladığı katliamı lanetliyoruz."

Açıklamada ayrıca Filistin meselesinin kalıcı ve adil bir çözüme kavuşmadıkça ve Filistin halkına karşı adaletsiz yaklaşımlar sürdükçe ne bölgesel ne de küresel huzur ve istikrarın mümkün olacağı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Ülkemiz bundan sonra da barış sürecinin sağlıklı bir zeminde canlandırılması ve bölgede adil, kapsamlı ve sürdürülebilir barışın tesisi için uluslararası toplumun sorumluluk sahibi üyeleriyle çalışmaya devam edecektir." denildi. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BOZDAĞ:  GAZZE'DEKİ KATLİAMDAN ABD YÖNETİMİ DE  SORUMLU

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bugün çıkan olaylarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiğine, yüzlerce Filistinli de yaralandığına dikkati çeken Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

"Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu katliamlardan dolayı İsrail'i ve aldığı haksız/hukuksuz kararla bu hadiselere ve ölümlere neden olan ABD yönetimini kınıyorum. Kudüs'ün tarihi, manevi ve akdi statüsü, oldu bittiyle değişmez/değiştirilemez. Bu katliamdan, İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur. ABD yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, bölgedeki barış ihtimalini yok etmiştir, bölgede daha nice insanın can kaybına ve yaralanmasına, bölgede yıkıma ve felakete neden olacak fitili ateşlemiştir. Filistin ve Kudüs davasında, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. ABD/İsrail ne yaparsa yapsın, hangi adımı atarsa atsın, yaptıkları ile attıkları adımlar, Türkiye için yok hükmündedir. ABD'nin ve İsrail'in oldu bitti kararları ve adımları, Kudüs'ün tarihi statüsünü, mukaddes şehir vasfını, uluslarası hukuk, anlaşma ve kararlarla sabit halini yok edemez."

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÜNAL: FİLİSTİN ASLA YALNIZ DEĞİLDİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ilişkin, "Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silüeti, bağımsız Filistin devletinin başkentidir. Filistin asla yalnız değildir." değerlendirmesinde bulundu.

CHP: GAZZE'DE KATLİAM VAR

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, ABD'nin bugün büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilerin İsrail askerlerince öldürülmesine ilişkin "Gazze'de katliam var, bu katliamı kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

MUHARREM İNCE: YAPILAN İŞ YANLIŞTIR

Konya'nın Ereğli ilçesindeki Yunus Emre Meydanı'nda toplanan vatandaşlara seslenen CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kudüs'ün Müslümanların gönlünde yeri olan önemli bir şehir olduğunu söyledi.

ABD'nin Kudüs tavrının yanlış olduğunu belirten İnce, "ABD'nin bu tavrı, Ortadoğu'ya barış getirmez. Yanlış bir iş yapıyorlar. Kudüs sadece Filistin'le, İsrail'le ilgili bir yer değildir. Kudüs Müslümanlar için mübarek yerlerden birisidir. Kosova'daki Müslümanı da ilgilendirir, Ereğli'dekini de Yalova'dakini de ilgilendirir, Kırcaali'dekini de. Gönlünde yeri vardır Müslümanların. Yapılan iş yanlıştır. 1980'de Birleşmiş Milletler'in, kutsal Kudüs şehrinin 'statüsü ve karakterini değiştirme' diye kararını bir kez daha hatırlatıyorum. Daha geçtiğimiz günlerde 128 devlet, ABD'nin bu kararını kabul etmemişti, 'hayır' demişti. Bu tür davranışlarla yeni çatışma ortamlarının olması kaçınılmazdır. Bölgede yeni gerginlikleri, yeni çatışmaları doğurabilir bu." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 10:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48