banner15

Kudüs Platformu üyelerinden 'Kudüs Ahdi'ne imza

Parlamenterlerarası Kudüs Platformu tarafından, Filistinlilerin haklarına sahip çıkmak üzere hazırlanan "Kudüs Ahdi" için yurt içi ve dışından milletvekillerinin katılımıyla sembolik imza töreni düzenlendi.

Kudüs Platformu üyelerinden 'Kudüs Ahdi'ne imza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Parlamenterlerarası Kudüs Platformu, Filistinlilerin haklarına sahip çıkmak üzere hazırlanan "Kudüs Ahdi" için yurt içi ve dışından milletvekillerinin katılımıyla sembolik imza töreni düzenledi

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Parlamenterlerarası Kudüs Platformu Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, burada yaptığı açıklamada, "Kendini dünyanın sahibi sananların hukuk, ahlak, vicdan tanımadan oluşturdukları 'mafyatik ittifak' bugün arsızca dünyanın gözüne sokuluyor. Kudüs tarih boyunca küresel siyasetin mihenk taşı olmuştur, küresel siyasette söz sahibi olmak isteyen sözde efendilerin, bizi bize kırdırarak istikbalimizi şekillendireceklerini sanan aymazların besleyip semirttikleri büyük şeytanı bir hançer gibi bağrımıza saplama hayali kuranların karın ağrısıdır. Bugün Kudüs üzerinden biz Müslümanların hayatlarına sızma, 2 milyarı aşkın İslam ümmetini zapt etmek, istikbalimize pranga vurma hayalleri kurulmaktadır. Bugün kanlı eller, karanlık zihinler, tarihte defalarca tekerrür ettiği gibi yeniden Kudüs'e uzanmıştır." diye konuştu.

 

Trump'ın Kudüs'ü işgali ve Kudüs'ü başkent olarak tanıma hamlesinin dünya uluslarının ve kamuoyunun iradesi yok sayılarak, hukuk katledilerek sahtekarlıkla dayatılmaya çalışıldığını vurgulayan Nebati, "Trump'ın çete patronu edasıyla verdiği karar yanına kalmayacaktır" ifadelerini kullandı.

"KUDÜS'Ü DARGIN BIRAKMAKTANSA ÖLMEYİ TERCİH EDENLERDENİZ"

"Bizler Aksa'yı boynu bükük ve yalnız bırakmamaya ant içenleriz, Kudüs'ü dargın bırakmaktansa ölmeyi tercih edenlerdeniz. İlk kıblemiz yalnız değildir, Filistinli kardeşlerimiz yalnız değildir. Kudüs, Filistinlilerin başkentidir. Nefes aldığımız sürece bu işgali reddedecek ve karşısında duracağız. Kudüs bizim şehrimizdir, Kudüslüler bizim özbeöz kardeşlerimizdir. Kudüs'ümüzün bizden çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. Filistin halkının meşru haklarını savunan tüm meşru çalışma ve girişimleri destekleyeceğiz. Kudüs, Filistin'in ebedi başkentidir ve öyle kalacaktır." diyen Nebati, bu uğurda sonuna dek mücadele etmeye yemin ettiklerini vurguladı.

TRUMP'A SON İKAZLAR

ABD Başkanı Trump'a son ikazların yapıldığını kaydeden Nebati, "Bu artık Trump'a, sömürgeci ve zalim güçlere karşı bizim söz olarak söyleyeceğimiz son sözler. Bir mümin önce yanlışlık varsa eliyle düzeltir, eliyle düzeltemezse diliyle düzeltir, diliyle düzeltemezse kalben buğz eder. Biz şu anda dilimizle düzeltme safhasındayız. Bu ümmetin, bu dünyanın bu bozuk düzenini eliyle düzeltme safhasının da geleceğinden hep birlikte emin olmamızın zamanı geldiğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Toplantıya, yurt içi ve dışından birçok milletvekili katıldı. Konuşmaların ardından, platform tarafından hazırlanan "Kudüs Ahdi" katılımcı milletvekilleri tarafından imzalandı.

"KUDÜS AHDİ"

"Kudüs Ahdi"nde "Tarihin, yasaların ve uluslararası hukukun desteklediği Filistin halkının haklarını geri almak için, Filistin halkının yanında durarak Kudüs'ün Filistinlilerin başkenti olduğunu kabul eder, insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması ve uluslararası adaletin yerine getirilmesi için Kudüs ve Filistin'in siyonist işgalini reddeder, Filistin halkının meşru haklarını savunan tüm meşru çalışma ve girişimleri desteklediğimi ve Kudüs'ün ebedi Filistin'in başkenti olarak kalabilmesi için elimden geleni yapacağımı kabul ve ahd ederim." denildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 15:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35