banner39

Küfreden vekile dokunulacak

Anayasa Yazım Komisyonu'nda yapılan toplantıda sövme suçu dokunulmazlık kapsamı dışında bırakıldı

Güncel 11.09.2013, 08:51 11.09.2013, 08:51
Küfreden vekile dokunulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Komisyonu'nda AK Parti, CHP ve BDP'nin uzlaştığı maddede, "sövme" suçu milletvekili dokunulmazlığının dışında bırakıldı

Meclis Anayasa Yazım Komisyonu'nda, AK Parti, CHP ve BDP "yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı" maddesinde uzlaştı.

MHP'nin tirazı nedeniyle üç partinin anlaştığı madde "Milletvekilleri Meclis çalışmaları ile ilgili oy, söz ve düşünce açıklamalarından dolayı sorumlu tutulamaz. Sövme suçu ve disiplin cezaları sorumsuzluk kapsamı dışındadır" şeklinde "yeşil" olarak yazıldı. Buna göre milletvekilleri Meclis çalışmalarıyla ilgili oy, söz, düşünce ve açıklamalarından dolayı sorumlu tutulamayacak.

Küfreden bir milletvekiline ise ceza ve tazminat davası açılabilecek; Genel Kurul'da hakaret eden vekile ise uyarma ve kınama gibi İçtüzükteki disiplin hükümleri uygulanabilecek. Küfür dışında, vatandaşa veya başka bir vekile hakaret eden bir milletvekiline tazminat davası açılamayacak. MHP fıkraya "Sövme suçu istisna olduğu takdirde; terörün ve şiddetin teşviki veya övülmesi, kişiler arasında kin ve nefretin teşviki gibi sövmeden daha vahim suçların istisna tutulmaması bir çelişki oluşturmaktadır" şerhini düştü.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?