banner39

Kuleli, Milli Savunma Üniversitesi'nin

Kuleli Askeri Lisesi, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edildi

Güncel 13.11.2016, 17:44 13.11.2016, 17:44
Kuleli, Milli Savunma Üniversitesi'nin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kuleli Askeri Lisesi'nin, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü'ne tahsis edildiğini açıkladı.

Hürriyet gazetesine konuşan Işık, "Geçmişte Milli Savunma Bakanlığı görüntüde vardı, biraz Genelkurmay’ın sekreteryası gibiydi. 15 Temmuz’dan sonraki düzenlemelerle yeniden bir bakanlık kuruyoruz. Bakanlıkta genelde yüzde 60’ı sivil, yüzde 40’ı asker oluyor. Eski sistemde 6’ya 600 falandı. Öyle noktaya gelmiş ki asker asli işinin dışında o kadar yükle yüklenmiş ki bu, çok ciddi kurumsal zaafı getirdi" ifadelerini kullandı.

Bakan Işık, 15 Temmuz sonrası pilot eksiği olduğunu belirterek, FETÖ'nün elediği pilotlara dönüş yolunu açtıklarını söyledi: "Şu anda pilot açısından zafiyetimiz yok, acil durumlarda uçacak pilotumuz var. Ama her koltuk için yaklaşık 2 pilotun olması gerekiyor. O sayıda değiliz, 1’in biraz altındayız. TSK’dan başka sebeplerle ayrılanların geri dönüşüne çalışıyoruz. 'Sen pilot olamazsın’ diye sağlıktan elemişler, mobbing yapmışlar. Şu anda başvuran 300 tane. Muayene Komisyonu tekrar sağlık kontrollerini yapacak."

RAKKA OPERASYONU

Rakka’nın özgürleştirilmesinin ardından kurulacak yönetimle ilgili Türkiye’yle birlikte çalışıyoruz Rakka operasyonuna ilişkin de bilgi veren Işık, "Son üç görüşmemizde ‘Sizi anlıyoruz, hassasiyetinizi biliyoruz, biz PYD ile değil SDG ile çalışıyoruz’ diyorlar. ABD, Türkiye’nin bu konudaki tezlerine 3-4 ay öncesine göre daha yakın. PYD’nin bir alan kazanması ve ‘Burayı DEAŞ’tan ben kurtardım, burada benim hakkım var’ deyip bir genişlemeye gitmesine Türkiye kesinlikle müsaade etmeyecek'' diye konuştu.

Işık, Türkiye'nin tezleri kabul görürse operasyonda İncirlik Üssü'nün de kullanılabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?