Kumar amaçlı makinelere yasak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, rulet, tilt, langırt ve sigara makinesi gibi ithali yasak oyun alet ve makinelerine açıklık getirdi

Güncel 19.02.2013, 11:30 19.02.2013, 11:36
Kumar amaçlı makinelere yasak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ithali yasak oyun alet ve makineleri ile anılan kanun kapsamı dışındaki eşyanın gümrük idarelerinde ayırımına ilişkin yapılacak işlemlerin usul ve esaslarını düzenlendi.

Serbest dolaşıma girişle ilgili Gümrük Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, serbest dolaşıma girişine izin verilmeyecek eşyalar şu şekilde tanımlandı:

''1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun'da açıkça isimleri belirtilerek yasaklanan rulet, tilt, langırt isimli eşyalar, kanunda ismen sayılmamakla birlikte kullanım amacı kumar olan sigara makinesi gibi oyun alet ve makineleri, ithalinin yasak olduğu yargı kararı ile sabit olan oyun alet ve makineleri, baht ve talihe bağlı olması veya kullanımının maharet isteyen, otomatik, yarı otomatik el veya ayakla kullanılan oyun alet ve makineleri, kurulacak komisyon tarafından kanun kapsamında bulunan ithali yasak oyun alet ve makinelerinden olduğunun tespit edilenler.''

Tebliğ'de Kanun kapsamına girmeyen elektronik veya dijital olan, ekran ihtiva eden, jeton veya elektronik kart sistemi ile çalışan, kullanımı süreye bağlı olmayan, puan veya süre kazanımı dışında herhangi bir ödül veya kazanç sağlamayan koşullarının tümünü aynı anda karşılayan eşyaların serbest dolaşıma girişine izin verilecek.

Tebliğ, yayımı tarihinden 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yorumlar (1)
Mehmet 10 yıl önce
Bu oyun tüm dünyada spor olarak yapılmakta ve iran dahil tüm ülkelerde federasyonu bulunmaktadır. Ticari olarak kullanılması tartışılabilir ancak bu oyunun kumar kapsamına sokulması trajik bir durumdur. Fransada bulunan federayon merkezi ITSF incelenebilir. Her yıl üye ülkelerin katılımı ile Dünya kupası düzenlenir ve Eurosport-2 den canlı olarak yayınlanır.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?