banner15

'Kumrular' davasında karar çıktı

Ankara Kumrular Caddesi'nde, 20 Eylül 2011'de 5 kişinin öldüğü ve 40 kişinin yaralandığı terör eylemine ilişkin 9 sanıklı davada, patlayıcı yüklü otomobili getirmekle suçlanan sanık Ümit Akgümüş, 6 kez ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra 619 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken, 8 sanığın beraatı kararlaştırıldı.

'Kumrular' davasında karar çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde, tutuklu sanık Ümit Akgümüş, sanık avukatları ile müdahil Abbas Ketizmen'in avukatının katıldığı duruşmada karar açıklandı.

Buna göre sanıklardan Akgümüş, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan bir kez; Mustafa Bingöl, Dürdane Beyhan, Orhan Güzel, Tuncay Acar ve Halis Öztürk'ü "Terör amaçlı olarak, tasarlayarak bombayla öldürmek" suçundan 5 kez olmak üzere, toplam 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Akgümüş, 40 kişiyi "Terör amaçlı olarak, tasarlayarak bombayla öldürmeye teşebbüs" suçundan 600 yıl, "Terör örgütü PKK üyesi olmak" suçundan 7 yıl 6 ay, "Terör amaçlı olarak izinsiz patlayıcı madde bulundurmak ve nakletmek" suçundan da 12 yıl olmak üzere, toplamda ayrıca 619 yıl 6 ay ayrıca hapse mahkum edildi.

Mahkeme, sanıklar Necla Acet, Mesut Bolat, Mazlum Duran, Ali Cengiz, Hanım Sezgin, Hüseyin Güler, Sema Akgümüş ve Murat Akgümüş'ün ise beraatlarına karar verdi.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Yalçın, daha önce verdiği esas hakkındaki görüşünde, Akgümüş'ün mahkumiyetine karar verilen suçlardan cezalandırılmasını, diğer sanıkların ise beraatlarını talep etmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 19:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35