banner15

Kurban etlerini saklamayalım dağıtalım

Kurban Bayramı'nın algıları günümüz insanında Kurban kesmesi farz olanlara ibadet iken kurban kesemeyenlere ikram etmekten uzaklaşıyor. Bayram öncesi derin dondurucu satışlarının artması ise bunun reel isbatı oldu İslam dinin en önem verdiği konulardan biridir.

Kurban etlerini saklamayalım dağıtalım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kurban Bayramı öncesi derin dondurucu ve kıyma makinesi satışlarında artışlar yüzde 150'ye yaklaşırken, kesim aletleri, terazi ve tartı ile tava ve tencere satışlarında da ciddi artış yaşandı. Maddi imkanı olan Müslümanlar için farz olan Kurban kesme ibadeti törensel bir ritüel olarak yerine getirilmesinin ardından Kurban kesemeyen insanlara dağıtılmak yerine buzdolabı poşetleriyle derin dondurucularda saklanmaya doğru evriliyor.

n11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Örpen Koçak  yaptığı açıklamada, derin dondurucu satışlarında ağustosun ilk iki haftasında geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat artış yaşandığını belirterek, kıyma makinelerinde ise adet bazında yüzde 144 artış görüldüğünü söyledi. Tüketicilerin genelde bin 200-bin 800 TL aralığında derin dondurucu tercih ettiğini dile getiren Koçak, tercih kriterlerinin ise 5 ve 7 çekmeceli, A++ enerji verimliliği sunan dikey derin dondurucular olduğunu bildirdi.

Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan, e-ticaret alışverişlerinde geçen bayram bayram göre yüzde 126 artış yaşandığını belirterek, "Bu bayramda geçen seneye göre, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin de etkisiyle derin dondurucu ve soğutuculara olan ilgi yüzde 72 arttı." dedi.

En çok et stoklayan iller

Derin dondurucuları en çok 36-45 yaş grubunun aldığını dile getiren Erturan, en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Balıkesir ve Bursa'dan derin dondurucu alındığını bildirdi.

Erturan, sağlıklı ve iyi yaşam trendinin giderek artmasıyla tüketicilere evlerinin konforunda dilediği kadar kıyma çekmeye imkan tanıyan ve onlara zaman kazandıran kıyma çekme makinelerinin her geçen yıl daha fazla rağbet gördüğünü kaydederek, "Kıyma çekme makinelerine İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa dışında, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Antalya'dan da ilgi büyük. 26-35 yaş grubunun tercih ettiği ürünleri, erkekler kadınlardan 4 kat daha fazla satın alıyor." dedi.

Derin dondurucularda en çok talep dikey ve tezgah altı ürünlerin tercih edildiğini dile getiren Erturan, şu bilgileri verdi:

"6,7 veya 8 çekmeceli dikey derin donduruculara talep Kurban Bayramı döneminde diğer dönemlere göre 2 kat artış gösteriyor. 3 veya 4 çekmeceli tezgah altı derin dondurucular ise genel olarak yıl içinde en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Dikey derin dondurucular ortalama bin 199 TL'den, tezgah altı derin dondurucular ise ortalama 699 TL'den satılıyor. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla mutfak tartı ve terazilerine yüzde 66, tava ve tencerelere ise yüzde 54 daha fazla talep geldi."

Erturan, kurban kesiminde ve sonrasında gerekli olabilecek kesim aletleri, terazi ve tartı, tava ve tencereler ile buzdolabı poşeti gibi ürünlerin de ciddi rağbet gördüğünü sözlerine ekledi.

GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin, bayrama sayılı günler kala, derin dondurucu ve kıyma makinesinde ciddi talep geldiğini belirterek, "Temmuz ayında artmaya başlayan derin dondurucu satışları, ağustos ayının ilk 2 haftasında, geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat yükseldi. Ağustosun ilk haftasında gerçekleşen derin dondurucu satış hacmi, temmuzun ilk 7 günüyle kıyaslandığında ise artış oranının tam 5 buçuk kat olduğu görüldü." dedi.

Saklamayalım dağıtalım

Ekonomik durumu müsait olan Müslümanlar için farz ibadetlerden olan Kurban kesilmesi, amacının dışında yerine getirilmesi, itikadi sıkıntılarının yanısıra ibadetlerin toplumsal faydasından da uzaklaşılmasına sebep oluyor. "Sıla-i Rahim"den tatil beldelerine kaçışa dönüşen bayramlar artık ikram edilecek bir parça et bekleyen komşular yerine derin dondurucularda yerini alıyor.

Sıla-i Rahim nedir?

Sıla-i rahim, akrabalar, yakınlar arasındaki bağı ve iletişimi sağlam tutmak bu ilişkileri koparmamaktır. Akrabalık ilişkilerinin iyi olması için karşılıklı saygı sevgi ve yardımlaşmanın güçlü olması gerekir

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 12:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48