banner39

Kürdi-Der İzmir Şubesine kapatma davası

Kürdi-Der İzmir Şubesi hakkında gayesi dışında kullanıldığı iddiasıyla kapatma avası açıldı

Güncel 08.03.2012, 16:19 08.03.2012, 16:19
Kürdi-Der İzmir Şubesine kapatma davası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) İzmir Şubesi'nin amacı dışında kullanıldığı iddia edilerek derneğin kapatılması için dava açıldı.

 İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma sonunda İzmir Valiliği Dernekler İl Müdürlüğünce, Kürdi-Der İzmir Şubesi hakkında tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Bunun üzerine İzmir Cumhuriyet Savcılığı, toplanan deliller doğrultusunda, ''derneğin amacı dışında kullanıldığı'' iddiasıyla Kürdi-Der İzmir Şubesinin kapatılması istemiyle dava açtı.

Davanın, 13 Mart salı günü 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüleceği öğrenildi.

Bu arada, geçen yıl nisan ayında BDP İzmir İl Örgütü tarafından Kürdi-Der İzmir Şubesi önünde bulunan Agora Parkı'na ''demokratik çözüm'' çadırı kurulmuş ve çadırdakiler 20 Nisan'da Basmane Meydanı'na gitmek istemişti.
Gruba izin verilmemesi üzerine çıkan arbedede polise molotofkokteyli ve havai fişek attığı iddia edilen ve kimlikleri kamera kayıtlarından tespit edilen 23 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 13'ü tutuklanmıştı.

Çadıra düzenlenen operasyonda 7 adet molotofkokteyli, bir adet el yapımı bomba, çok sayıda alkol şişesi, molotofkokteyli yapımında kullanılan malzemeler ele geçirilmiş, Kürdi-Der İzmir Şubesinde yapılan aramada ise bomba yapımında kullanılabilecek asit ile çeşitli malzemeler bulunmuştu.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?