Kürt yönetiminden yalanlama: Vazgeçmedik!

Kürt yönetiminin, Türkiye'ye petrol akışını sağlamaktan vazgeçerek konuyla ilgili Bağdat yönetimine söz verdiği yönündeki iddialar yalanlandı

Kürt yönetiminden yalanlama: Vazgeçmedik!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin merkezi yönetiminin Bağdat yönetimine söz vererek, Türkiye'ye petrol akışını durduracağı yönünde bugün Türk basınında çıkan haberler anında yalanlandı. Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat yönetimine herhangi bir söz vermediklerini söyledi.

Necirvan Barzani, Rudaw haber sitesinin, "Bağdat’a, onların onayı olmadan petrol satmayacağınıza veya ihraç etmeyeceğinize dair bir garanti verdiniz mi?" şeklindeki sorusu üzerine "Ne bu tür garanti verildi, ne de böyle bir konuşma geçti. Hiç kimseye herhangi bir garanti verilmedi. Biz, Bağdat ile aramızda uygulanabilecek mekanizmanın ne olacağını konuştuk. Onlar da kendi toplantılarını yapıp yazılı olarak bize resmi cevap verecekler, bizler de, buna yazılı olarak cevap vereceğiz. Biz, Kürdistan Bölgesi olarak, Bağdat ile uygun bir anlaşmaya varmak istiyoruz." dedi.

ŞEHRİSTANİ NE DEMİŞTİ?

Önceki gün Bağdat’ta gerçekleşentoplantıdan sonra konuşan Irak’ın petrolden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, iki tarafın ortak bir metin üzerinde anlaşmaya varana kadar petrol satışının yapılmaması konusunda anlaştıklarını söylemişti.

Şehristani, ’Kürdistan hükümeti, bize iki tarafın üzerinde anlaşmaya vardığı bir metin olmadan petrolü satmama garantisi verdi. Bizim hazırlayıp Erbil’e göndereceğimiz bir anlaşma metni üzerinde Kürdistan yönetimi de fikrini söyleyecek ve görüşmeler devam edecektir’ demişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39