banner39

Kurtlar Vadisi izlerken cephane çalındı

Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir astsubay bölüğündeki askerler Kurtlar Vadisi dizisini izlerken 15 bin mermi çaldı. Hırsızlığı bir erin ihbarı ortaya çıkardı

Güncel 06.03.2011, 13:29 06.03.2011, 14:33
Kurtlar Vadisi izlerken cephane çalındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı cephaneliğinden bir astsubay tarafından son yılların en büyük cephane hırsızlığı yapıldı. Skandalı bir 'er'in askeri savcılığa yaptığı şikayet ortaya çıkardı. Star gazetesinden Cevheri Güven'in haberine göre bir jandarma erinin ihbarı ile ortaya çıkan olayda Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı'nın deposundan 15 bin kaleşnikof mühimmatının çalındığı tespit edildi. Yapılan araştırmada olayın failinin aynı birlikte görev yapan Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat Akkuş olduğu anlaşıldı. 

Cephanelikte 15 bin Kaleşnikof mermisinin olmadığı fark edildiğinde savcılığa bildirilmeden önce mühimmatın sarf edildiğine yönelik belge tanzim edilmesi ve başka birliklerden mühimmat bulma yoluna gidilmesi planlandı. Aynı birlikte vatani görevini yapmakta olan bir er, askeri savcılığa suç duyurusunda bulundu. 23 Şubat 2011'de yapılan suç duyurusu üzerine Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı duruma el koydu. 

30 BİN LİRALIK MERMİYE 3 BİN LİRA 

Askeri savcılığın yaptığı sayım esnasında depoda yaklaşık 15 bin kaleşnikof mermisinin eksik olduğu tespit edilerek soruşturma başlatıldı.Yapılan araştırmada mühimmatın Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat Akkuş tarafından kışla dışarısına çıkarılarak sivillere para karşılığı sattığı anlaşıldı. Savcılık sorgulamasında bu kişilerin isimlerini vermeyen Astsubay Serhat Akkuş, piyasa değeri 30 bin TL olan mühimmat karşılığı ise 3 bin TL aldığını itiraf etti. 

Çalınan mühimmatın miktarının büyüklüğü alıcının PKK olduğu şüphesini doğurdu. Askeri kaynaklar mühimmatın, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarının 1 yıl Kuzey Irak'tan ikmal yapmadan ihtiyaçlarını ortadan kaldıracak çapta olduğunu belirtiyorlar. Savcılık soruşturmayı bu yönde de ilerletiyor. Bir erin tespit edebildiği çalıntı mühimmatın, Diyarbakır Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem tarfından tespit edilip önceden bildirilmemesi dikkat çekerken soruşturma idari açıdan bu yöne de uzandı. 

ÇALDIĞI MERMİLERİ ASKERLERE TAŞITTI 

Savcılık sorgulamasında suçunu itiraf eden Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat Akkuş'un mühimmatı depodan kışla dışarısına çıkarmak için izlediği yol ise savcıyı da şaşırttı. Akkuş ifadesinde anlattığına göre hırsızlık olayı şöyle gerçekleşti: Askeri personelin Kurtlar Vadisi dizisine olan ilgisini bilen Astsubay Akkuş, dizinin başlama saati ile birlikte arkadaşlarına fark ettirmeden depoya girdi. Yanında götürdüğü çantalara mühimmatları doldurdu. Ancak ağırlık nedeniyle deponun dışına çıkardığı çantaları kışlanın bahçesinde park halinde bulunan aracına taşımakta zorlandı. Akkuş 2 asker çağırdı ve onların yardımıyla mühimmatları aracına yükledi. Kapıdaki nöbetçileri gözleyen Akkuş uygun anda aracıyla kışla dışarısına çıkarak daha önceden anlaştığı kişilere mühimmatları sattı. 

Hırsızlık olayının ortaya çıkmasının ardından başlatılan Askeri savcılık soruşturma esnasında Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat Akkuş'un aynı zamanda adli emanet deposunda bulunan 10 kilo toz esrarı Silvan İlçesi'nde ikamet eden ve borcunun olduğu bir şahsa, borcuna karşılığı olarak verdiği tespit edildi. Ancak depoda yapılan sayım esnasında esrarın eksik çıkması üzerine Akkuş'un sattığı esrarı alarak tekrar depoya koymaya çalıştığını tespit etti. Bu durum üzerine savcılık geçtiğimiz aylarda Diyarbakır'daki bütün birliklerin katılımıyla yapılan uyuşturucu operasyonunu mercek altına aldı. 

ÖZEL HAYATI BATAĞA ÇEKTİ 

Bu operasyonda özellikle Lice ve Hazro ilçelerine odaklanılmış ve Lice'de yüklü miktar uyuşturucu madde ele geçirilmesine rağmen Hazro'dan herhangi bir sonuç elde edilememişti. Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat Akkuş'un lükse düşkünlüğü nedeniyle maddi olarak zor durumda olduğu, bankaların yanında bir çok mesai arkadaşına da borçlu olduğu belirlendi. Astsubay Kıdemli Üstçavuş Serhat Akkuş her iki suçtan dolayı da tutuklanarak cezaevine konuldu. 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?