banner39

Kurtulmuş: Koalisyon çalışmaları hazırlık aşamasında

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş "Koalisyon görüşmesine geçilip geçilmemesi noktasındaki kararları verecek olan partilerin kurulları, genel başkanlarıdır. Henüz hazırlık aşamasını bitirmiş değiliz” dedi

Güncel 01.08.2015, 17:08 01.08.2015, 17:08
Kurtulmuş: Koalisyon çalışmaları hazırlık aşamasında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde istikşafi görüşmelerin sürdürüldüğünü belirterek, "Sonuçta bir koalisyon görüşmesine geçilip geçilmemesi noktasındaki kararları verecek olan partilerin yetkili kurulları ve genel başkanlarıdır. Biz henüz hazırlık aşamasını bitirmiş değiliz” diye konuştu.

Kurtulmuş, Bilkent Otel’de düzenlenen Dünya Kırım Tatar Kongresi 2. Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AK Parti ile koalisyon kuramazsak üzülürüm" şeklindeki sözlerini hatırlatması üzerine Kurtulmuş, "Sayın Genel Başkanımız, Başbakanımızın Sayın Kılıçdaroğlu’nu ziyaretinden sonra oluşturulan heyetler hem kendi çalışmaları bakımından hem de bir araya geldiğimizde uzun saatler çok yoğun emekler verilen çalışmalar yürütüyoruz" diye konuştu.

Toplantıdan sonra CHP heyeti ile yürütülen istikşafi görüşmelere katılacağını anlatan Kurtulmuş, "Dolayısıyla başından itibaren mesele son derece açık, şeffaf bir şekilde yürütülüyor. Tespit ettiğimiz konular üzerinde tartışıyoruz. Uzlaştığımız noktalar oluyor, uzlaşamadığımız noktalar oluyor, ileriye bırakılacak konular oluyor ama gerçekten her iki tarafın titizlikle baştan belirlediğimiz genel çerçeveye, etik kurallara da uygun bir şekilde bu görüşmeyi bugüne kadar yürütüyoruz. Umut ediyoruz ki bu görüşmelerden hayırlı bir sonuç çıkar" değerlendirmesinde bulundu.

Bugün sondan bir evvelki görüşmeyi, bir gün ara verdikten sonra pazartesi günü de son görüşmeyi yapacaklarını ifade eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: Daha evvel sözcü arkadaşların da açıkladığı gibi her parti kendi görüşmelerden elde etmiş olduğu bilgileri, kendi tasniflerini kendi genel başkanlarına takdim edecek. Sonuçta bir koalisyon görüşmesine geçilip geçilmemesi noktasındaki kararları verecek olan partilerin yetkili kurullarıdır ve genel başkanlarıdır. Biz henüz hazırlık aşamasını bitirmiş değiliz. Bizim açımızdan son derece medeni, son derece güzel diyalogların sürdüğü herkesin kendi görüşünü çok açık dille ifade ettiği, farklılıkları çok açık bir şekilde ortaya koyduğu, öğretici ve Türkiye siyaseti bakımından da örnek teşkil edecek bir çalışmayı sürdürdüğümüzü ifade etmek isterim. Ümit ederim ki sonunda hayır olur, hayırlı bir şekilde sonuçlanır. Dolayısıyla süreç yürüyor bu sürecin sonucunu hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?