banner39

Kurtulmuş: Musul'daki oyun çok tehlikeli

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Musul operasyonuyla ilgili olarak bölgede çok ciddi oyunların oynandığını ve bölgenin mezhep üzerinden parçalanması konusunda uyardı

Güncel 17.10.2016, 12:52 17.10.2016, 12:52
Kurtulmuş: Musul'daki oyun çok tehlikeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Musul operasyonuyla ilgili olarak bölgede çok ciddi oyunların oynandığını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamaları şöyle:

Bölgedeki ikinci önemli şehir, Halep'ten sonra Musul. Musul'un, Musul halkı tarafından yönetilmesi hayati önem taşıyor. Bunun için koalisyon güçlerinin ve Irak ordusunun tabi ki önemi var. Oradaki demografik ve mezhebi dengeleri bozmadan çok hassas davranılması gereken bir yer.

BÖLGEDE TEHLİKELİ OYUN OYNANIYOR

Başika'da bugüne kadar 4 bine yalın insan eğitildi. Ağrılıklı olarak şuanda Peşmergeler alandadır. Peşmergelerin ardından Irak ordusu da katılacaktır. Burada Türkiye olarak üstünde durduğumuz bir diğer konu, bölgede çok ciddi bir oyun oynanıyor. Uzun süredir devam eden çatışmaların, iç savaşların arkasındaki asıl niyet, bölgenin mezhep üzerinden ayrışması ve parçalanmasıdır. Musul, Musullularındır. Bu harekatı fırsat bilmek, çok ciddi sonuçları ortaya çıkaracaktır. Şii milis, Sünni milis, ifadelerini bir kenara bırakmamız lazım. Bunları bir kenara bırakmamız lazım.

"MUSUL MESELESİNİ TAKİP EDİYORUZ"

Musul meselesi, önemle, dikkatle takip ettiğimiz bir harekattır. Türkiye nasıl yer alacağını ilgili taraflara anlatmıştır. Türkiye'nin Musul konusunda B ve C planı da vardır. Biz bu bölgede mezhebi ayrımların olmamasının üzerinde duruyoruz. Bizi bu konuda ilgilendiren somut meselelerden biri de Başika'daki varlığımızdır. Türkiye, Başika'dan asla vazgeçmeyecek."

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?