banner15

Kurulların özerkliği kaldırıldı

649 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili Bakan üst kurulların her türlü idari faaliyet ve işlemlerini denetleyecek

Kurulların özerkliği kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hükümetin yetki kanunu çerçevesinde çıkardığı ve 17 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan 649 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile üst kurulların özerkliğine son verildi. Söz konusu KHK'ye göre, ilgili Bakan üst kurulların her türlü idari faaliyet ve işlemlerini denetleyecek.

Hükümet, bir süredir şikayet ettiği üst kurulların özerkliğini, çıkarılan kanun hükmünde kararname ile kaldırdı. Hükümetin, yetki kanunu çerçevesinde çıkardığı ve 17 Ağustos 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 649 Sayılı "Avrupa BirliğiBakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname"nin 45'nci maddesi ile 8 üst kurulun özerkliğine son verildi. Söz konusu KHK uyarınca, ilgili bakan, üst kurulların idari her türlü faaliyet ve işlemlerini denetlemekle yetkili kılındı. Üst kurulların mali denetimi ise daha önce yapılan düzenlemelerleSayıştay'a verilmişti.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun III sayılı cetvelinde sayılan ve 649 sayılı KHK ile özerkliğine son verilen Düzenleyici ve Denetleyici kuruluşlar şunlar: 

1- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

2- Telekomünikasyon Kurumu

3- Sermaye Piyasası Kurulu

4- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

5- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu

6- Kamu İhale Kurumu

7- Rekabet Kurumu

8- Şeker Kurumu

9- Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu

10- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35