banner15

Kutlamalarda dini bayramlar dışlanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı ve Belediyelerin kutlama ve uygulama yöntemleri milli ve dini bayramlara göre değişiklik gösteriyor

Kutlamalarda dini bayramlar dışlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

“Yıllardır dini bayramalara karşı uygulanan resmi tavır bazı alanlarda hala devam ediyor. Bu uygulamalardan Kurban Bayramıyla alakalı iki şey dikkat çekiyor. İlki öğretmenlerle ilgili, ikincisiyse belediyelerin bayram kutlama afişleri.

Milli Eğitim Bakanlığı dini bayramlarla milli bayramlar arasında ayrım yapıyor. Bu Kurban Bayramı’nda da öğretmenlere eskiden olduğu gibi dini bayramlarda ek ders ücreti ödenmiyor. Milli bayramlarda ise ek ders ücreti ödeniyor. Ayrıca eğitim dönemine denk gelen günlerde dini bayramlarla ilgili herhangi bir etkinlik de yapılmıyor.

İstanbul’da belediyelerin, billboardlarda yer alan bayramla ilgili afişlerinde “Kurban Bayramınız” ifadesi dikkat çekiyor. Birkaç istisna dışında İstanbul’daki belediyelerin tümü buna uyuyor ve dini bayramlarla ilgili afişlerde aidiyet ifade eden kutlama cümlelerine yer verilmiyor.

Öte yandan belediyelerin milli bayram olarak kutlanan resmî tatil günlerine özel olarak hazırladıkları afişlerde “… Bayramımız” şeklinde aidiyet içeren ifadeler kullandıkları görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 13:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48