banner39

'Kutlu Doğum' Türkiye'nin dört bir yanında anıldı

Türkiye'nin batısından doğusuna dört bir yanda ''Kutlu doğum'' günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi

Güncel 20.04.2013, 21:49 20.04.2013, 23:58
'Kutlu Doğum' Türkiye'nin dört bir yanında anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin dört bir yanında kutlu doğum günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Peygamber Efendimiz'in doğduğu gün için toplanan kalabalıklar, birçok etkinlikle ''kutlu doğum''u andı. 

BİTLİS'TE ''KUTLU DOĞUM''A DÖRT DİLDE KUTLAMA

Bitlis'in Tatvan ilçesinde Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında Kürtçe, Türkçe, Zazaca ve Arapça olmak üzere 4 dilde mevlit okundu. Programın sonunda ise Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı.

Tatvan İbadullah Camii'nde düzenlenen Kuran ziyafeti ve mevlit programını dinlemek isteyen vatandaşlar camiye akın etti. Program ilk olarak Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Daha sonra ise dünyaca ünlü hafızlar tarafından 4 dilde mevlit okunmasıyla devam etti. Okunan mevlitlerle vatandaşlar mest olurken, programın sonuna doğru ise Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerifi ziyarete açıldı. Daha sonra ise hep birlikte eller semaya açılarak barış ve kardeşlik için dualar edildi.

Düzenlenen programla ilgili bilgi veren Tatvan Müftüsü Sebhatullah Kızılşah, düzenlemiş oldukları bu etkinliklerin bölge barışı ve Hz. Peygamberimiz'e olan sevginin daha da pekişmesine vesile olacağını söyledi.

Kutlu haftayı 4dilde mevlitle taçlandırdıklarını ifade eden Kızılşah, "İnsanlık tarihine baktığımızda, Peygamber Efendimiz'in hayatına, Asr-ı Saadete bir göz atılırsa, orada kardeşlik ve hukuk ile ilgili birçok örnek çıkıyor. Bu nedenle Tatvan'da da kardeşliğe birlik ve beraberliğe önem veriyoruz." diye konuştu.

ŞANLIURFA'DA 20 BİN KİŞİYE TİRİT ZİYAFETİ

'Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa Müftülüğü organizasyonunda da 20 bin kişiye tirit ikram edildi. Yaklaşık 5 ton etin kullanıldığı tirit şafak vakti dağıtılmaya başlandı. Vatandaş tiritten alabilmek için saatlerce sıra bekledi.

'Kutlu Doğum Haftası' kapsamında geleneksel hale gelen tirit ziyafeti bu yıl da gerçekleşti. Dergah Camii avlusunda dağıtımı gerçekleşen tirit ziyafetine 20 bin kişi katıldı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar ile Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık'ın okuduğu bereket duasının ardından Tirit ikramı başladı. Sabah namazından hemen sonra başlayan ikram, yaklaşık 4 saat devam etti. Programa katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Hz. İbrahim'in misafirsiz sofraya oturmadığını hatırlatarak, bu geleneğin asırlar sonra sürdürülmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Özafşar, "Hz. İbrahim 4 bin 500 yıl önce cömertliğini, bir sünnet olarak insanlığa armağan edilmiştir." dedi.

Hayırseverlerin sponsorluğu ile hazırlanan Tirit için 4 ton 750 kilo et, 30 bin ekmek, 3 ton yoğurt, 1 ton limon, 185 kilo sarımsağın kullanıldığı belirtildi.

''KUTLU DOĞUM'' CEMEVİ'NDE DE İLAHİLERLE KUTLANDI

Eskişehir'de ise Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Odunpazarı İlçe Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında Cemevi'nde 'Peygamber Efendimiz ve insan onuru' konusu ele alındı. Cemevi'ni dolduran vatandaşlar Peygamber Efendimiz'e ait ilahilerle andı. Alevi Dedesi İrfan Çetinkaya, insanlığın Peygamber Efendimiz'i her konuda örnek alması gerektiğini söyledi. Çetinkaya, "Eğer Peygamber Efendimizin sözlerini yerine getirsek, dünyada ne kavga olur ne de alacak verecek meselesi olur." diye konuştu.

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İrfan Çetinkaya, insanlık için Hz. Peygamber'in (sav) davranışlarının örnek alınması gerektiğini belirtti. "Eğer Peygamber Efendimizin sözlerini yerine getirsek, dünyada ne kavga olur ne de alacak verecek meselesi olur. Ne insan onuru kırılır her şey yerinde gider değerli canlar." diyen Çetinkaya, Kutlu Doğum vesilesiyle Hz. Peygamber'i anmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Çetinkaya, şöyle devam etti: "Bugün Yüce Yaratıcı'nın insanlara Rahmet Elçisi olarak gönderdiği ve insana ait tüm güzellikleri, tüm ahlaklı değerleri kişiliğinde toplayan Hz. Muhammed'in dünyaya gelişinin 1443. yılında sevinci ve huzurunu yaşıyoruz."

"ALEVİLİK BİR DİN DEĞİLDİR"

Alevilerin toplum tarafından yanlış anlaşıldığına da değinen Çetinkaya, kendisine Alevi diyen bir insanın İslami değerleri reddetmek gibi bir durumunun olamayacağının altını çizdi. Çetinkaya, "Alevilik kesinlikle bir din değildir. İslamiyet'in özüdür Alevilik. Allah'a, Peygamber'e (sav) ve Kuran'a inanan insanların ayrı yönü olur mu?" ifadelerini kullandı.

Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir de Kutlu Doğum Haftası'nda her yerde Hz. Peygamber'in (sav) anılmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Alevilik felsefesinin iyi anlaşılması gerektiğinin de vurgulayan Vali Koçdemir, "Hacı Bektaş-i Veli'yi ve Yunus Emre'yi takip eden felsefenin inancı tekrar hatırlatılmasının tekrar o inanç ve değerlerle bizi hemhal etmesini diliyorum. Kardeşliğimizi sevgimizi saadetimizi ve birliğimizi pekiştirmesini diliyorum." diye konuştu.

İZMİR'DE DE ''KUTLU DOĞUM'' COŞKUSU VARDI

Bergama'da Peygamber Efendimiz'i anmaya gelen vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı'na sığmadı.

İzmir'in Bergama İlçesinde Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Kutlu Doğum programında Saffet Yıldız ekibi sahne aldı. Soğuk havaya rağmen Yıldız'ın birbirinden güzel söylediği ilahileri dinlemeye gelenler meydanı doldurdu. Gecede Peygamber Efendimiz'in hayatını okuyan 2 bin 118 lise öğrencisi arasından yapılan sınav sonucu dereceye giren 63 kişiye tablet bilgisayar hediye edildi.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan gecede Dünya birincisi Haydar Kandemir'in Kur'an-ı Kerim okudu.

Programın açılış konuşmasını yapanı Dernek Başkanı Mehmet Tetik, soğuk havaya rağmen meydanı dolduran misafirlere teşekkür etti. Yarışma hakkında bilgi veren Tetik, "İlçemizde 2 bin 118 lise öğrencisi Efendimizin hayatını okudu. O'nun hayatını öğrendi. Bu öğrencilerimiz arasında sınav yapıldı. Dereceye girenlerden 63 öğrencimizle birlikte sınava katılan tüm öğrencilerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum." dedi.

İlçe Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu da, Efendimiz için soğuk havayı aldırış etmeden O'nu anmaya ve dinlemeye gelen katılımcılara teşekkür etti. Peygamberimizi okuyan ve O'nun hayatından sınav olan ardında derece alan tüm öğrencileri tebrik edip Peygamberimiz'in şefaatine nail olmaları temennisinde bulundu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?