banner15

Kuzey Irak'taki siyasal partilerden PKK'ya tepki

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü mezrasında bomba yüklü kamyonun patlaması sonucu, 16 Kürt köylü yaşamını yitirmesinin ardından Kuzey Irak'taki siyasal partilerden PKK'yı kınayan bir açıklama geldi.

Kuzey Irak'taki siyasal partilerden PKK'ya tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Yönetimi içerisindeki siyasi partilerden PKK'ya tepki geldi. Ortak açıklamada bulunan partiler, PKK’nin, suçsuz günahsız sivil insanların yaşamına mal olan ilk eyleminin olmadığını, PKK'nin daha önce de yüzlerce sivil insanın eylemleri nedeniyle yaşamlarını yitirdiklerini belirtti.

Hareketa Azadi, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR ve PSK partilerinin ortak deklerasyonu şöyle:

"Kuşkusuz Dürümlü olayı içinde bulunduğumuz siyasi ortamın bir parçasıdır. 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan ve günümüze kadar derinleşerek gelen şiddet ortamının bir ürünüdür.

Ortam, neden, süreç ne olursa olsun, patlayıcı yüklü bir kamyonun sivillerin arasında, köyde, sokakta patlatmak kabul edilemez insanlık dışı bir eylemdir, insanlık suçudur. diye açıklandı

PKK yöneticileri bilmelidirler ki böylesi eylemler Kürt davasına hizmet etmez, aksine zarar verir, var olan kaosu artırır, şiddeti derinleştirir.

Biz aşağıda adları yazılı olan Kürdistanlı parti ve örgütler, bu eylemi şiddetle mahkum ediyoruz.

PKK Dürümlü olayında yaşamlarını kaybedenlerin ailelerinden özür dilemeli, böylesi eylemlere başvurmayacağını resmen ilan etmelidir.

Biz bir kez daha legal siyasi hareketin önünün açılması için, PKK’yi kayıtsız şartsız ateş kes ilan etmeye çağırıyoruz.

Dürümlü olayında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletir, kendilerine sabırlar diler, yaralıların bir an önce iyileşmesini temenni ederiz."

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 22:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48