'Kuzu'ya yumurta' davası başladı

AK Parti'li Kuzu'ya yumurta atan öğrencilerin yargılanmasına başlandı

Güncel 21.02.2012, 13:21 21.02.2012, 13:21
'Kuzu'ya yumurta' davası başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'yu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde katıldığı etkinlikte yumurta atarak protesto eden 13 üniversite öğrencisinin yargılanmasına başlandı.

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, sanık 12 öğrenci ile taraf avukatları ve müştekiler katıldı.

Duruşmada, öğrencilerin ifadesi alındı. Sanık Ozan Gündoğdu, 4 Aralık 2010'da öğrencilerin İstanbul'da gerçekleştirdiği eyleme polisin çok sert bir şekilde müdahale ettiğini, hamile bir öğrencinin çocuğunu düşürdüğünü ileri sürerek, buna tepki olarak Burhan Kuzu'yu protesto ettiklerini söyledi.

Konferansı düzenleyenlerin ve bazı okul yöneticilerinin, Burhan Kuzu'yu ''oluşacak tepkiler nedeniyle okula gelmemesi'' yönünde uyardığını, ancak Kuzu'nun konferansa katıldığını ifade eden Gündoğdu, ''Öğrencilerin hemen hepsi protestoya katıldı. Kuzu'ya fiili bir zarar vermek isteseydik verirdik. Taş da atabilirdik. Böyle bir amacımız yoktu'' dedi.

Demokratik tepkilerin daha görünür olması için, dünyanın çeşitli ülkelerinde benzer eylemlerin yapıldığını ileri süren Gündoğdu, eylemlerinin tepki niteliğinde olduğunu kaydetti.

Sanık Çağdaş Ersoy da yumurtayı Burhan Kuzu'ya değil, kürsüye attığını savunarak, ''Amacım hakaret değildi. Özel olarak Burhan Kuzu'yu vurmak istemedim'' ifadesini kullandı.

Sanık Özgür Aydın da 4 Aralık'ta İstanbul'da yaşanan olaylara tepki göstermek için protesto eylemine katıldığını belirterek, protestosunun sadece Kuzu'ya değil, konferansa katılan Süheyl Batum'a da yönelik olduğunu söyledi.

Sanık Eren Yolsal da protestonun ardından polisin okulda biber gazı attığını kaydederek, salonda bulunan koltukları kapının önüne yığarak, insanların biber gazından zarar görmesini önlemeye çalıştığını savundu.

Sanık Hasan Hüseyin Özkan ise yaşanan olayların ardından polisin orantısız bir şiddet kullanmaya başladığını iddia ederek, biber gazından korunmak için salondaki bir koltuğu siper olarak kullandığını söyledi.

Hakim Ahmet Karpuzcu'nun ''Koltuğu polislerin üzerine attın mı?'' sorusu üzerine Özkan, ''Ben koltuk atmadım. Savcı bey görüntüleri iki defa izlediği için 'iki defa koltuk attı' yazmış iddianameye'' dedi.

''KUZU ŞİKAYETÇİ DEĞİL''

Sanıkların ifadelerinin alınmasınını ardından, müştekilerin beyanlarına başvuruldu.

Müşteki Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürü Bekir Eksilmez, olayların çıkmasının ardından biber gazı kullandıklarını, bu sırada, sanık Hasan Hüseyin Özkan'ın kendisine bir koltuk fırlattığını ileri sürdü.

Amfide çıkan olayların ardından Burhan Kuzu'nun başka bir odaya alındığını anlatan Eksilmez, Kuzu'nun emniyetli bir şekilde üniversiteden çıkarılması amacıyla içeri girmeye çalıştıklarını, ancak öğrencilerin direnciyle karşılaştıklarını söyledi. Eksilmez, öğrencilerinden şikayetçi olduğunu ifade etti.

Müşteki Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdür Yardımcısı Barış Türkyılmaz da amaçlarının Burhan Kuzu'yu güvenlik bir şekilde dışarı çıkarmak olduğunu, bunun için biber gazı kullandıklarını belirterek, sanıklardan Eren Yolsal'ın hakarette bulunduğunu, bu nedenle Yolsal'dan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Burhan Kuzu'nun Avukatı Hükümdar Hamdioğlu da Burhan Kuzu'nun öğrencilerden şikayetçi olmadığını, davaya katılma talebinin bulunmadığını bildirerek, bununla ilgili dilekçeyi mahkemeye sundu.

MAHKEME KARARI

Duruşmada daha sonra sanık avukatları söz aldı. Sanık avukatlarından İlke Işık Sağdıç, protesto gösterisi sırasında görevli polislerden kimsenin yaralanmadığını savunarak, mahkemenin bu konuyu dikkate almasını istedi.

Avukat Çiğdem Tan da protesto gösterisinde ''hakaret'' suçunun unsurlarının oluşmadığını iddia ederek, eylemin, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında gerçekleştiğini kaydetti.

Avukat Deniz Özbilgin ise delillerin gerektiği gibi toplanmadığını ileri sürerek, bunların toplanması için süre talep etti.

Hakim Ahmet Karpuzcu, daha sonra kararı açıkladı. Duruşmaya katılmayan sanık Selen Özçelik'in zorla getirilmesine karar veren mahkeme, sanık avukatlarına, delil sunması için süre verilmesini kararlaştırdı.

Duruşma, eksikliklerin tamamlanması için ertelendi.

Bu arada, duruşmayı CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da izledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eyleme katılan 13 üniversite öğrencisi hakkında, ''Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret'' ve ''Kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla cebir kullanmak'' iddialarıyla, 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?