banner15

Leyla Zana TBMM oturumlarında yok sayılacak

Zana’nın, Genel Kurul’a gelse bile yemin etmediği için yoklamalarda yok sayılacağı belirtilirken beş birleşimde ‘yok’ yazılırsa vekilliğinin düşmesi de gündeme gelecek

Leyla Zana TBMM oturumlarında yok sayılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milletvekili yemin metnindeki ‘Büyük Türk Milleti’ ifadesini, ‘Büyük Türkiye Milleti’ olarak değiştiren ve yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’yla ilgili  tartışmalar sürüyor.

TBMM yönetimince yapılan çalışmaya göre bir milletvekili mazbatasını aldıktan sonra özlük hakları ve dokunulmazlığını kazanıyor. Meclis’te oy kullanması, komisyon ve genel kurul çalışmalarına katılması, yasa teklifi vermesi gibi yasama faaliyetlerine katılması için ise yemin etmesi gerekiyor.

TBMM yönetimi, Zana’nın Genel Kurul Salonu’na girebileceğini, ancak yemin etmediği için yoklamada yok yazılacağını belirtiyor.

Zana’nın 1 ayda 5 birleşimde yok yazılması halinde TBMM İçtüzüğü uyarınca vekilliğinin düşürülmesi işleminin başlatılabileceği ifade ediliyor. Zana’nın sağlık raporu alarak ‘yok yazılmanın’ önüne geçebileceği,  ancak bunu tercih etmeyeceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 07:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35