banner39

Libya'da IŞİD'e karşı ilerleyiş sürüyor

Libya'daki lusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçler Sirte'de IŞİD'e karşı stratejik bölgenin geri alındığı belirtildi.

Güncel 16.08.2016, 20:12 16.08.2016, 20:12
Libya'da IŞİD'e karşı ilerleyiş sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Başkanlık Konseyi'ne ait güçlerin, Sirte'nin İkinci Mahalle Bölgesi'nde kontrolü sağladığı bildirildi.

"El-Bunyan el-Mersus" Sözcüsü Muhammed el-Gasri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD militanları ile UMH'ye bağlı Başkanlık Konseyi'ne ait güçler arasında çıkan çatışmaların ardından, İkinci Mahalle Bölgesi'nin ele geçirildiğini söyledi.

Operasyonda UMH'ye bağlı güçlerden ölen ve yaralananların olduğu bilgisini veren Gasri, İkinci Mahalle'nin kurtarılmasının, "Sirte kentinin tümüyle IŞİD'ten kurtarılması" anlamına geldiğini ifade etti.

Muhammed el-Gasri, "El-Bunyan el-Mersus güçleri, Birinci Mahalle ve Üçüncü Mahalle'yi de kısa sürede kontrol altına alabilir. Kentin kurtarıldığını ilan etmeye az kaldı." dedi.

UMH, IŞİD'in Sirte'deki varlığına son vermek amacıyla geçen mayıs ayında "El-Bunyan el-Mersus" operasyonunu başlatmıştı.

Operasyon kapsamında, aralarında örgütün kalesi sayılan bölgelerin de yer aldığı pek çok alan ele geçirilirken, kentin merkezindeki 3 mahallenin yanı sıra Birinci ve Üçüncü mahalleler de halen terör örgütü IŞİD'in denetimi altında bulunuyor.

Askeri kaynaklar ise son zamanlarda IŞİD'e karşı ABD'nin hava desteğini alan hükümete bağlı güçlerin, kısa sürede Sirte'yi IŞİD'ten tamamen temizleyerek, kentin kontrolünü sağlayacağını öngörüyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?