banner39

Lice baskını da hayali çıktı

Diyarbakır'da 1993'te Bahtiyar Aydın'ı öldüren PKK'lının hayali çıktığı gibi, o dönem Lice'de düzenlenen operasyonun da hayali olduğu ve öldürülen PKK'lıların sivil olduğu belirlendi

Güncel 09.04.2013, 08:04 09.04.2013, 08:04
Lice baskını da hayali çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1993 yılında silahla vurularak katledilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ile ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kayıtlara 'Lice baskını' olarak geçen olayın asılsız olduğunu ortaya çıkardı. 18 kişinin hayatını kaybettiği iddia edilen baskında askerî kaynaklar, üstlerinden kimlik çıkmayan 4 kişinin PKK'lı olduğunu öne sürmüştü.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre soruşturmayı derinleştiren savcılık, öldürülen kişilerin PKK'lı değil, sivil vatandaşlar olduğunu belirledi. İfadesine başvurulan askerlerin tümü, günlerce sürdüğü söylenen çatışmalarda hiç PKK'lı görmediklerini söyledi.

22 Ekim 1993 günü kalabalık bir PKK'lı grubun Diyarbakır'ın Lice ilçesini bastığı haberi geldi. Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, o dönemde Diyarbakır'da jandarma bölge komutanı olarak görev yapıyordu. Aydın, dönemin Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı ve yardımcısı İlker Başbuğ'un talimatıyla Lice'ye intikal etti. Çatışmalar sırasında Aydın, karakol bahçesinde bir keskin nişancının kullandığı Kanas marka silahtan çıkan kurşunla kafasından vurularak can verdi. Günlerce süren çatışmalarda gazetelere onlarca PKK'lının öldürüldüğü, örgütün ilçede birçok ev ve işyerini yaktığı yönünde bilgiler yansıdı. Aradan yıllar geçtikten sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuğgeneral Aydın'ın ölümünü şüpheli bularak 2010 yılında soruşturma başlattı.

O dönem Lice'de görev yapan çok sayıda askerin ifadesine başvuran savcılık, önemli bilgilere ulaştı. Elde edilen bilgiler, baskının kurgu olduğunu ortaya koydu. Soruşturma dosyasına giren bilgilere göre günlerce sürdüğü iddia edilen çatışmalarda askerler hiç  PKK'lı görmemiş ve öldürmemiş. Baskında hayatını kaybeden Tuğgeneral Bahtiyar Aydın dışında hiçbir asker ölmediği gibi çatışmada sadece bir er askerî araç içinde teknik bir arızadan kaynaklanan patlama nedeniyle hafif şekilde yaralanmış. İfade veren bir uzman çavuş, kendilerinin bu sahte baskında yem olarak kullanıldıklarını söyledi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Lice baskınına ilişkin dönemin İlçe Emniyet Müdürlüğü ve askerî yetkililer tarafından iki ayrı tutanağın tanzim edildiğini belirledi. Olayların anlatıldığı iki belgenin de aynı içeriğe sahip olduğu tespit edildi. Her iki raporun da aynı kaynak tarafından hazırlandığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?