Liderlerden bayram mesajları

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli Kurban Bayramı vesilesiyle birer mesaj yayınladı

Liderlerden bayram mesajları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, dostluk, kardeşlik ve dayanışmanın en yalın haliyle yaşanması gereken bir Kurban Bayramını daha, cumhuriyetin temel problemlerinin çözümünden uzak, kan ve barut kokusunun İslam dünyası üstündeki varlığını kökleştirdiği bir ortamda kutladıklarını belirtti.

15 Temmuz darbe girişiminde ve Türkiye'nin sınırlarının ötesine taşan terörle mücadelede kaybedilen şehitlerin bayramı daha hüzünlü kıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, annelerin ve babaların evlat acısıyla kavrulan yüreklerinin yüklediği sorumluluğun büyük olduğunu belirtti.

Bayramı şehitliklerde karşılayacak, çocuklarına, eşlerine dualarıyla seslerini duyuracak insanların acısını hafifletecek, yeni acıların yaşanmasını engelleyecek çözümleri en kısa sürede bulmaları gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

"15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlayan ve 'kurunun yanında yaşın yanması' sonucunu doğurduğu tüm toplum kesimlerince dile getirilen kamu ihraçlarının yarattığı mağduriyetlere karşı insani, hukuki ahlaki sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Darbecilere ve tüm terör odaklarına karşı verilen haklı mücadelede, masumiyet karinesi ve suçun şahsiliği ilkelerine bağlı kalınması bir zorunluluk olarak önümüzde durmaktadır. Darbe girişimine katılanlar hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınarak yargılanmalı, işkence, kötü muamele ve tehdit gibi insan haklarına aykırı fiiller önlenmeli, tek bir kişinin dahi haksızlığa uğramaması için gerekli bütün önlemler vakit geçirmeksizin alınmalıdır."

Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin bilimsel aklın yolunda kimseyi ötekileştirmeyen, liyakata dayalı yeni bir kamu istihdam politikasını benimsemiş, çağdaş eğitimin tüm gereklerini yerine getirmiş, parlamenter demokrasisini güçlendirmiş, özgürlükçü, toplumsal barışını sağlamış, hukukun üstünlüğü çerçevesinde yargı bağımsızlığını kalıcılaştırmış, gelir dağılımı eşitsizliğini çözmüş, yoksulluğu yenmiş bir ülke olarak yoluna devam etmek zorunda olduğunu aktardı.

Kılıçdaroğlu, mesajını şöyle sürdürdü:

"Kuruluşundan bu yana İslam dünyasıyla birlikte tüm mazlum devletlerin umudu olan cumhuriyetimizin temeline bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yerleştirdiği demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti harcıyla sorunların üstesinden geleceğine inancım tamdır. Bu inanç ve umutla Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için terör örgütüne karşı mücadelede verdiğimiz tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Acılarını bir ömür yüreklerinde taşıyacak şehit ailelerine Allah'tan sabır diliyor, bedenlerini bizler için siper etmiş gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Halkımızın ve İslam dünyasının Kurban Bayramı'nı yürekten kutluyorum. Kutsal topraklarda hac farizasını yerine getiren bütün vatandaşlarımıza da sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Ülkemize ve tüm İslam dünyasına Kurban Bayramı'nın mutluluk, esenlik ve barış getirmesini dilerim."

BAHÇELİ’NİN MESAJI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin oldukça sıkıntılı, bir o kadar da ağır sorunlarla pençeleştiği bir dönemde olduğunu belirtti. 

Kurbanın, bir Müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır bulunduğunun kanıt ve işareti olduğunu vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Beklentim ve niyazım odur ki kurban ibadetiyle birlikte gönüllerdeki katılıklar yumuşasın, kırgınlıklar giderilsin, insanlarımız arasındaki mesafeler bir an önce kapatılsın. Ülkemizin istikrarsız ve güvensiz bir ortama savrulduğunu, gelecek ümitlerinin gün be gün silikleştiğini sorumluluk sahibi her vatan evladı artık görmelidir. Terör örgütlerinin sırayla, hınç ve husumetle saldırdığı şu karanlık günlerde her zamankinden daha fazla milli birlik ruhuna ve dayanışma iradesine ihtiyacımız olduğunu bilmek lazımdır. 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünün artçı sarsıntıları milli bünyeyi ur gibi sararken, PKK terör örgütünün kanlı ve vahşi eylemleri de Türkiye'nin önünü perdelemektedir."

Türk milletinin, tarihinin en zorlu günlerinden geçtiğini bildiren Bahçeli, mesajında "Hiç kimse yarınından emin ve umutlu değildir. Mutlaka ki bu olumsuz ve güvensiz ülke tablosu tersine çevrilmelidir. Mağduriyetler, suçsuz ve günahsız insanlarımızın hak kayıpları sosyal ve toplumsal hayatı içinden çıkılmaz hale getirmektedir." ifadelerini kullandı.

Bahçeli, Türkiye'nin kalıcı bir bayram havasına bürünmesi konusunda herkesin sorumlu davranması, milletin barış ve huzur iklimine kavuşmasının acilen sağlanması ve sağlam esaslara bağlanması gerektiğini vurguladı. 

"TÜRK VATANINI KURBAN ETTİRMEYECEĞİZ"

"Düşman mevzilerinde ittifak halinde bulunan FETÖ, PKK, IŞİD, DHKP-C, PYD/YPG gibi terör örgütlerinin belinin kırılması, tamamıyla tasfiye edilerek temizlenebilmesi ancak milli ruh ve ahlakın güçlü tepkisiyle mümkündür." değerlendirmesinde bulunan Bahçeli, kaos havarilerine fırsat vermemek, kriz elçilerine şans tanımamak gerektiğini bildirdi. 

Dağılarak değil birleşerek, küserek değil kucaklaşarak, asılsız ve hayasız ihbarlarla değil herkesin hakkını koruyup gözeterek var olunacağına vurgu yapan Bahçeli, mesajında şu görüşlerini paylaştı: 

"Biliyoruz ki Kurban Bayramı Allah'a manen yaklaşmanın, kalben yakınlaşmanın mübarek bir imkanı ve fırsatıdır. Bu fırsatı iyi değerlendirip Türkiye'nin istiklal ve istikbaline sürülmeye çalışılan kara lekeye hep birlikte karşı koymalı, itiraz etmeli, el ele, gönül gönüle tarihsel hak ve mirasımıza sahip çıkmalıyız. Türkiye'nin sevgi ve hoşgörüde buluşması şarttır. Türkiye'nin hürmet ve hatırlamanın bereketiyle dolup taşması elzemdir.

FETÖ'nün hain ve aşağılık tertiplerine, PKK ve diğer terör örgütlerinin alçak ve insanlık dışı emellerine büyük bir millet şuuruyla cevap verilmeli, engel olunmalıdır. Terörle mücadele edilirken, toplum ve devlet hayatına yuvalanmış teröristleri söküp atarken masum insanlarımızın itibar ve saygınlıklarına gölge düşürülmemeli, sapla saman birbirine karıştırılmamalıdır. Kararlıkla ifade etmem gerekir ki bin yıllık kardeşliğimizi kurban vermeyeceğiz. Türk vatanını kurban ettirmeyeceğiz. Türk milletinin bölünüp parçalanmasını dileyen, gözleyen, bunun için yanıp tutuşan zulüm uşaklarına ve vicdanı buz tutmuş çevrelere de asla müsaade etmeyeceğiz."

Kurban Bayramı'nda sınır ötesinde operasyon yapan, yurt içinde hainlere karşı emsalsiz mücadele azmi gösterenlere başarı dileyen ve herkesin bayramını kutlayan Bahçeli, "Nerede yaşarsa yaşasın, kökeni, mezhebi, anasının dili ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın ve Türk-İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor, yapılan ibadetlerinin Yüce Allah nezdinde kabul ve makbul olmasını yürekten temenni ediyorum." temennisinde bulundu. 

MUSTAFA KAMALAK'IN MESAJI

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk milletinin ve İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik etti.

Bayramların toplumsal dayanışma, paylaşma duygularının en yoğun yaşandığı günler olduğunun ve ortak değerlere sarıldıkça aşılamayacak hiçbir engelin olmadığının altını çizen Kamalak, "15 Temmuz gecesi aziz milletimizin ortaya koyduğu birlik ve dayanışma, bunun en son ve en destansı örneklerinden biri olmuştur. Bayramlar bu manevi değerlerin güçlendirilmesi ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi için birer fırsattır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin zor ve kritik bir dönemden geçtiğini belirten Kamalak, şunları kaydetti:

"Ülke olarak, millet olarak, büyük bir ihanet kuşatmasıyla karşı karşıyayız. Her gün gelen şehit haberleri maalesef bayram sevinçlerimize hüzün düşürüyor. Askerimiz, polisimiz teröre karşı mücadelede canı pahasına büyük bir cesaret ve fedakarlık örneği sergiliyor. Bu vesileyle tüm emniyet güçlerimize muvaffakiyetler diliyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

 İnşallah bu bayram İslam aleminde bir uyanışa, bir dirilişe vesile olur. İslam alemindeki gözyaşının sona ermesine vesile olur. Bir an evvel İslam birliğinin ve adil bir dünyanın kurulmasına vesile olur. Dua ve temennilerimiz bunun içindir. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı'nı kutluyorum. Mutlu, huzurlu ve müreffeh bir gelecek diliyorum." 

MUSTAFA DESTİCİ'NİN MESAJI

Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bayramlarda acı trafik kazalarının yaşanmaması için yola çıkacak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

PKK'ya karşı düzenlenen operasyonları desteklediklerini bildiren Destici, bu operasyonlar neticesinde PKK'nın tümüyle kökünün kazınacağına inandıklarını ifade etti.

Destici, "PKK ile topyekün tüm unsurlarına karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Dağdaki teröristiyle de amiriyle de öğretmeniyle de iş adamıyla da esnafıyla da sözde sivil toplum örgütü temsilcileriyle de lojistik sağlayan belediyelerle, dış destekçileriyle ve finans kaynaklarıyla da mücadele etmemiz gerekiyor. Bu mücadeleyi yaparken özellikle bölgedeki Kürt kardeşlerimizin de yanlarında olduğumuzu, onlarla kardeş olduğumuzu vurgusunu ısrarla yapmalıyız." ifadelerini kullandı.

Destici, Türkiye'nin hudut güvenliğini tehdit eden DAEŞ'in ve PKK'nın uzantısı olan PYD'nin, YPG'nin de bölgeden temizlenmesi gerektiğini kaydetti.

Türk ve İslam coğrafyasında yaşayan tüm Müslümanların Kurban Bayramı'nı tebrik eden Destici, bayramın birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, huzura ve İslam coğrafyalarında barışa vesile olmasını diledi.

AK PARTİ’DE BAYRAMLAŞMA

AK Parti'de siyasi partiler ve teşkilatla bayramlaşmanın 13 Mayıs Salı günü gerçekleşeceği bildirildi.

AK Parti tarafından açıklanan bayramlaşma programına göre, siyasi partilerle ve teşkilatla bayramlaşma Kurban Bayramı'nın ikinci günü yapılacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık başkanlığındaki bayramlaşma kabul heyetinde, Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Sevde Beyazıt Kaçar ve Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Mustafa Özbey yer alıyor.

AK Parti'yi sırasıyla, CHP, MHP, HÜDA PAR, Saadet Partisi, BBP, DSP ve DP ziyaret edecek. Partinin genel merkez teşkilatı ile bayramlaşma programı da aynı gün saat 13.00'da gerçekleştirilecek.

MHP’DE BAYRAMLAŞMA

MHP'de, siyasi partiler ve örgütle bayramlaşma 13 Eylül Salı günü yapılacak. 

MHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla örgütle bayramlaşma 13 Eylül Salı günü saat 14.00'de Genel Merkez Tören Salonu'nda gerçekleşecek. 

Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Genel Sekreter Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Gündüz'den oluşan heyet, 13 Eylül Salı günü saat 09.00'dan itibaren parti genel merkezinde, diğer siyasi partilerin heyetleriyle bayramlaşacak. 

Ziyaret heyetinde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Esin Gürel ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sami Uzun da aynı gün saat 09.00'dan itibaren diğer partileri ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 17:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35