Lise bildirilerine imza atanlar hakkında işlem

Birçok lisede bildiri yayımlanması üzerine MEB, öğrencilerin istismar edildiği gerekçesiyle imza atanlar hakkında işlem başlatılmasını istedi

Lise bildirilerine imza atanlar hakkında işlem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul Lisesi’nde başlayan ve Türkiye’nin farklı illerindeki liselerin de katıldığı bildiri zincirine karşı düğmeye bastı. Bildirilerin ‘öğrencilerin istismar edilmesi’ olduğunu savunan Bakanlık, bildirilere imza atanlar hakkında işlem başlatılmasını istedi.

Habertürk gazetesinin haberine göre, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, il müdürlüklerine uyarı yazısı gönderdi.

Uyarı yazısında Tekin, “Öğrenci ve veli adı kullanılmadan basında yer alan bu bildirilerin öğrenci ve veli kaynaklı olmaktan çok bazı siyasi çevreler ve STK’lar tarafından organize edildiği anlaşılmaktadır. Son günlerde bakanlığımızın bazı güzide kurumlarının isimleri yazılı ve görsel medyada siyasi çıkar amaçlı kullanılarak yıpratılmakta ve dolayısıyla imajları olumsuz etkilenmektedir” ifadesini kullandı.

Tekin, söz konusu haberlerde okul adı belirtilmekle beraber öğrenci ya da personel adı geçmediğine dikkat çekti. İzin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden bu mahiyette siyasi içerikli bildiri yayınlanmasının suç olduğunu kaydeden Tekin, okul yönetimi ve öğretmenlerinin taraf olmadığı bir konuda okul adının geçmesinin, niyetin provokatif ve öğrencilerin istismarına yönelik olduğunu ifade etti.

Yazıda Tekin, “Öğrencilerimizin bu tarz eylemlerin içine çekilmek istenmelerinin iyi niyetli girişimler olmadığı görülmektedir” dedi. Tekin, söz konusu fiil ve davranışları yapanlar ile bunlara katılanlar hakkında mevzuat çerçevesinde işlem yapılmasını ve buna göre tarafların da sorumlu davranmalarını istedi.

Türkiye’nin köklü liselerinden geçen haftalarda birbiri ardına bildiriler yayınlanmıştı. Önce İstanbul Lisesi, daha sonra Galatasaray, Cağaloğlu Anadolu, Vefa, Kadıköy Anadolu, İzmir Bornova Anadolu, İzmir Çiğli Fen, Notre Dame de Sion, Ankara Gazi Anadolu, Samsun Anadolu ve Eskişehir Anadolu liseleri yayınladıkları bildirilerle gündeme gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35