banner15

'Lise eylemlerinin ardında ideolojik yapılanma var'

Eğitimciler ve akademisyenler son dönemde liselerde artan eylemlerin öğrenci kaynaklı olmayan ideolojik yapılanmaların eseri olduğunu savunuyor

'Lise eylemlerinin ardında ideolojik yapılanma var'

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, liselerde okul yöneticilerine yönelik eylemlere ilişkin, "Öğrenci kaynaklı olmayan eylemlerin arkasında örgütlü, ideolojik bir yapılanma olduğu kanaatindeyiz." dedi.

Selvi yaptığı açıklamada, son dönemde liselerde okul yöneticilerine yönelik eylemlerin öğrenci kaynaklı olmadığını söyledi.

Eylemlerin, bilinçli bir şekilde sosyal medya üzerinden yürütülen bir operasyon haline getirildiğini ifade eden Selvi, "Dikkatli bakıldığında eylemlerin ne eğitime, ne öğretime, ne gençliğe, ne de öğrencilerin yaşadıkları herhangi bir olumsuzluğun düzeltilmesi ya da beklentilerin karşılanmasına dönük olduğunu görüyoruz. Öğrenci kaynaklı olmadığını düşündüğümüz bu eylemlerin arkasında örgütlü, disiplinli ideolojik bir yapılanma olduğu kanaatindeyiz." dedi.

Eylemlerin, bilinçli bir şekilde sosyal medya üzerinden yürütülen bir operasyon haline getirildiğini, Gezi Parkı olaylarında da benzer bir yöntemin izlendiğini ifade eden Selvi, eylemleri, örgütsel yapıların devreye girmesiyle gençlerin yönlendirilmeye çalışıldığı bir girişim olarak gördüklerini kaydetti.

"GEZİ 2.0'I MEYDANA GETİRMEK İSTİYORLAR"

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) İç Politika ve Demokratikleşme Koordinatörü Dr. Murat Yılmaz ise siyasi elitlerin, hükümet aleyhinde sokak hareketlerini tetiklemek istediklerini öne sürerek, "Adeta 'Gezi'nin yeni bir sürümünü 'Gezi 2.0'ı meydana getirmek istiyorlar. Bu gençlerin kendi başına bu örgütlenmeyi yapması ve bildirideki dili kullanması da mümkün değil. Bu dışarıdan yapılmış bir müdahale." diye konuştu.

"YÖNLENDİRİLMİŞ OLDUKLARI İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK"

Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Hasan Can Oktaylar da marjinal grupların, yeni atanan müdürlerin okullara yönelik bazı kurallarını istismar etmeye yönelik kampanyalar düzenlediklerini belirtti.

Öğrencilerin yönlendirildiğine işaret eden Oktaylar, "Ortaya çıkan metinlerin o yaştaki gençlerin okulun kurallarına karşı koyuş tepkilerinden çok ideolojik organizasyonlarla yönlendirilmiş oldukları ihtimali çok yüksek." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35