Lise öğrencilerinden mayına karşı dev icat

Ordulu lise öğrencileri, hazırladıkları proje kapsamında mayını algılayan ve askeri araca görsel ve sesli uyarı veren araç geliştirdi.

Lise öğrencilerinden mayına karşı dev icat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencileri, öğretmenleri İrfan Ardıç yönetiminde, Mayın Arama ve Etkisizleştirme Robot Aracı'nı (MAVERA) tasarladı.

Terör olayları ve mayın arama faaliyetlerinde verilen zayiat haberlerinden etkilenen öğrenciler, tasarımlarıyla Milli Eğitim Bakanlığınca Gaziantep'te düzenlenen 10. Uluslararası Robot Yarışması'na katıldı.

EN İYİ TASARIM ÖDÜLÜ

Mayını algılayan ve askeri araca görsel ve sesli uyarı veren araç, yarışmada serbest kategoride "En İyi Tasarım" ödülüne layık görüldü.

Robot araç, uzaktan kumandayla arazide mayın arama ve tarama sağlayabiliyor. Aracın ön bölümündeki metal parça mayını gördüğünde sensör sistemiyle oluşturulan ışık ve ses uyarısı devreye giriyor. Mayını algıladığında araç, arkasından gelen askeri araca görsel ve sesli uyarı veriyor.

Lisenin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümü Öğretmeni İrfan Ardıç öğrencilerinin, katıldıkları yarışmalarda okullarını başarıyla temsil ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 19:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35