banner39

Liselere giriş sistemi üç gün dayandı

Geçtiğimiz gün açıklanan 'Liselere Giriş Sistemi'nde değişiklik yapıldı. Üç sene boyunca sadece 8. sınıflar 'Merkezi Sınav'lara girecek

Güncel 11.09.2013, 10:26 11.09.2013, 10:26
Liselere giriş sistemi üç gün dayandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni '12 sınavlı' sisteme en az 2 yıl sadece 8'inci sınıfların dahil olacağını söyledi. 6 ve 7'nci sınıflara ise Fatih projesi tamamlanıncaya kadar merkezi sınav yapılmayacak.

Nabi Avcı önceki gün İstanbul'da yeni eğitim sistemiyle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan'ın açıklamalarına göre sistemdeki bazı değişiklikler şu şekilde:

SINAV SADECE 8'LERE

"Önümüzdeki yıl 8'ler sınavlara girecek. 6 ve 7'nci sınıfları kısa vadede sınava almayacağız. Tecrübelerimize göre hareket edeceğiz. Fatih projesiyle tabletle eğitime geçince 6 ve 7'ler de sınava girecek."

SINAV ÜCRETİ YOK

"'Kar gelecek, kış gelecek bu sınavları yapamıyoruz kusura bakmayın' demek, 'Biz bu işi kıvıramıyoruz' demektir. Evet kar yağacak, bazı yerlerde sorular çalınacak, sorular gitmeyecek. Biz de iptal edeceğiz. Bu sistemi oturtmak zorundayız. Sınav ücreti alınmayacak. 'Çaylar şirketten'."

DERSHANE YERİNE OKUL

"Başbakanımız açıklamıştı, meclis açılınca dershaneler için yasal düzenleme gerekiyor. Yasal düzenlemeyle milli eğitim sistemi içinde bizim tanıdığımız dershane kurumu olmayacak. Biz aslında 'Okullardaki eğitim yetersiz' algısını düzelteceğiz. Okullarda takviye dersler hafta sonlarında yapılacak."

'Eğitim yaz boz tahtasına döndü' sözleri bizi çok rahatsız ediyor. Milli eğitimde yanlışlar yapılıyor, ama düzeltiliyor da. Türkler kendi kurumlarının faziletleri konusunda yeterince tatminkâr olmayı beceremiyor. Kendi başarımızı küçümsemek gibi milli zaaflarımız var.

Bizim yaptığımız sınavlardaki notlarla, öğretmenin kendi notları arasında makas çok açıksa o okullarla özel olarak ilgileneceğiz."

3 YIL İÇİNDE HERKESE TABLET

Bakan Avcı, 3 yıl içinde bütün çocukların elinde tablet olacağını bu sayede başka açık uçlu sınav yapılabileceğini söyledi: "Toplamda bir öğrenci 102 sınava giriyor. Biz bunun 12'sini merkezi yapacağız. Ölçme değerlendirme disiplin altına alınacak. Bu sınavlar sayesinde okuları ve öğretmenleri değerlendireceğiz."

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?